Polskie LNG nawiązało współpracę z Uniwersytetem Australii Zachodniej

Spółka Polskie LNG, zarządzająca terminalem w Świnoujściu, podpisała we wtorek w Sydney porozumienie o współpracy z Uniwersytetem Australii Zachodniej. Uroczystość odbyła się podczas Polsko – Australijskiego Forum Energetycznego z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.

Porozumienie dotyczy wymiany wiedzy i rozwoju technologii LNG (ang. liquefied natural gas).

W komunikacie operatora polskiego systemu przesyłu gazu Gaz-Systemu podkreślono, że „Polskie LNG dołączyło tym samym do czołówki światowych koncernów, współpracujących już z tym ośrodkiem naukowym”.

„Współpraca z Uniwersytetem Australii zachodniej będzie kolejnym, tym razem milowym krokiem w budowanych przez nas od dłuższego czasu relacjach z partnerami australijskimi. Liczymy na jeszcze intensywniejszą i systematyczną współpracę w obszarze LNG, która zaowocuje transferem wiedzy w zakresie innowacji i technologii, a w konsekwencji doprowadzi do wdrożenia przez nas najbardziej efektywnych i nowoczesnych rozwiązań technicznych w prowadzonej obecnie rozbudowie terminalu w Świnoujściu. Dziękujemy naszym partnerom za zaufanie i przystępujemy niezwłocznie do realizacji postanowień porozumienia” – powiedział, cytowany w komunikacie, prezes Polskiego LNG Paweł Jakubowski.

Polskie LNG współpracuje z Australijczykami od ubiegłego roku, kiedy to w ramach Grupy Gaz-System wraz z Austrade zorganizowana została w Warszawie konferencja Focus on gas: linking Australia and Central & Eastern Europe. Wzięły w niej udział australijskie i polskie firmy działające w branży gazowniczej. W marcu br. przedstawiciele spółki brali także udział w Australasian Oil & Gas Exhibition & Conference w Perth. Jednym z tematów podczas odbywających się w tamtym okresie spotkań dwustronnych była możliwość nawiązania współpracy w zakresie R&D z australijskimi ośrodkami naukowo-badawczymi. W wyniku prowadzonych rozmów, w kwietniu br. gościł w Polsce profesor Eric May reprezentujący Uniwersytet Australii Zachodniej.

Jak podkreślono w komunikacie, zawarte we wtorek porozumienie „konstytuuje” regularną współpracę między stronami, umożliwiając partnerstwo w obszarze rozwoju technologii dla rynku LNG, nauki i innowacji.

„Jednym z najbliższych planowanych działań jest organizacja w Polsce spotkania kadr akademickich reprezentujących Uniwersytet Australii Zachodniej oraz ośrodki naukowe Pomorza Zachodniego, w tym ze Szczecina i Świnoujścia. Ponadto, z firmami australijskimi, między innymi przy projekcie Baltic Pipe, pracuje także GAZ-SYSTEM, spółka matka Polskiego LNG. W zainteresowaniu Grupy jest więc poszerzanie dotychczasowej współpracy o nowe obszary i projekty. Australia, ze swoim zapleczem zasobowym, naukowym i technologicznym przejawia bardzo duży potencjał w obszarze LNG, w tym w zakresie ekspansji świadczonych przez ten kraj usług poza rynki Australii i Oceanii” – informował operator.

Gaz-System zauważył, że transfer australijskiego know how na grunt polski może pozytywnie wpłynąć na działalność inwestycyjną Polskiego LNG. W 2018 r. spółka rozpoczęła program rozbudowy Terminalu LNG w Świnoujściu, w wyniku której zwiększy się jego moc regazyfikacyjna z 5 mld m sześc. do 7,5 mld m sześc. rocznie, co bliskie będzie połowie rocznego zapotrzebowania Polski na gaz. Na terenie terminala powstanie trzeci zbiornik, pierwsza w regionie bocznica kolejowa do transportu LNG koleją i dodatkowe nabrzeże, przeznaczone dla mniejszych jednostek pływających. Finalizacja programu rozbudowy planowana jest w ciągu najbliższych 4-5 lat.

Polskie LNG jest właścicielem i operatorem Terminalu LNG w Świnoujściu (Polska), jedynego tej skali obiektu importującego gaz skroplony w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Działający od 2015 r. terminal to strategiczna inwestycja polskiego rządu, zwiększająca bezpieczeństwo energetyczne regionu i umożliwiająca dywersyfikację kierunków dostaw błękitnego paliwa do tej części Europy.

Uniwersytet Australii Zachodniej został założony w 1911 r. w Perth, w Australii. W ramach dziewięciu wydziałów kształci ok. 19 tys. studentów. Prowadzi intensywne badania w obszarze inżynierii (w tym dot. LNG), jak również posiada bogate doświadczenie w zakresie implementacji rozwiązań technicznych w Australii i na świecie. Uniwersytet prowadzi szereg, wysoko ocenianych przez branżę, programów badawczo-rozwojowych przyczyniających się do wdrażania na skalę przemysłową innowacyjnych rozwiązań w zakresie wykorzystania LNG. Ośrodek posiada także niezbędną infrastrukturę dla realizacji programów w partnerstwie z wiodącymi światowymi koncernami, jak np. Chevron, Hundai czy NERA.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl