Polska w zasięgu wyżu znad Morza Północnego

Jak podaje IMGW, nad Europą dominować będzie rozległy wyż z centrami nad Morzem Północnym i północną Rosją. Polska znajdować się będzie w zasięgu klina tego wyżu, jedynie na północy kraju zaznaczać się będzie wpływ płytkiej zatoki nożowej z ciepłym frontem atmosferycznym. Z północy napływać będzie chłodne powietrze polarno-morskie.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1018 hPa i będzie spadać.

W poniedziałek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na północy kraju początkowo umiarkowane. Początkowo w Karpatach zanikające opady śniegu. Po południu na północnym wschodzie opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 3 st. na Suwalszczyźnie do 8 st. na Nizinie Szczecińskiej, w rejonach podgórskich

od 1 st. do 3 st. Wiatr słaby, na wybrzeżu umiarkowany, północno-zachodni i północny.

W nocy z poniedziałku na wtorek zachmurzenie duże. Opady przemieszczające się z północy na południe: we wschodniej połowie kraju deszczu ze śniegiem i śniegu, na pozostałym obszarze deszczu i deszczu ze śniegiem. Po północy w górach i w rejonach podgórskich opady śniegu, okresami o natężeniu umiarkowanym. W Wielkopolsce możliwe mgły ograniczające widzialność do 300 m. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w rejonach podgórskich Karpat o 8 cm.

Temperatura minimalna od -1 st. na wschodzie i południowym wschodzie do 3 st. na wybrzeżu, w rejonach podgórskich od -3 st. do -1 st. Wiatr słaby i umiarkowany, porywisty, na wybrzeżu dość silny i silny, w porywach do 55 km/h, północno-zachodni i północny. Wysoko w górach wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, z kierunków północnych, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

We wtorek zachmurzenie duże, po południu w północnej połowie kraju możliwe większe przejaśnienia. Opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Na południu opady śniegu, okresami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w rejonach podgórskich Karpat o 8 cm, w górach o 15 cm.

Temperatura maksymalna od 2 st. na Suwalszczyźnie do 7 st. na Nizinie Szczecińskiej, w rejonach podgórskich około 0 st. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, północny i północno-wschodni. Na wybrzeżu wiatr dość silny, w porywach do 55 km/h, północno-wschodni. W górach wiatr dość silny, w porywach do 70 km/h, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

W Warszawie w poniedziałek zachmurzenie duże, okresami umiarkowane. Temperatura maksymalna 6 st. Wiatr słaby, północno-zachodni. W nocy zachmurzenie duże z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem. Temperatura minimalna 2 st. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni. We wtorek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami słabe opady deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna 4 st. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, z kierunków północnych.

PAP/RIRM

drukuj