Polska traci na konkurencyjności

Polska gospodarka traci na konkurencyjności na skutek unijnej polityki klimatycznej – powiedział europoseł Konrad Szymański, podczas VII-go Forum Energetycznego, które odbyło się w Sopocie.

Jeden z paneli otwierających spotkanie poświęcony był relacji pomiędzy polityką energetyczną a klimatyczną Unii Europejskiej.

– Widać wyraźnie, że po tych czterech latach doświadczeń z systemem ECS, zaawansowaną polityka klimatyczną z jaką mamy do czynienia w UE  występują poważne problemy. Nasz przemysł, nasza gospodarka traci konkurencyjność na skutek bardzo silnych wymagań, bardzo drogich norm w zakresie kupowania uprawnień do emisji CO2. To nie tylko zaburza konkurencyjność całej gospodarki unijnej, ale w szczególności przerzuca nieproporcjonalnie duże koszty na gospodarkę krajów Europy Środkowej, których system energetyczny jest trochę inny, co nie jest brane pod uwagę przez system polityki klimatycznej Unii Europejskiej – powiedział europoseł Konrad Szymański.

Europoseł dodał, że jest to bardzo poważny problem, ponieważ polityka klimatyczna ma wpływ na proces wychodzenia z kryzysu.

– Z całą pewnością dzisiaj można powiedzieć, że polityka klimatyczna jest czynnikiem, który spowalnia proces wychodzenia z kryzysu, który jest odpowiedzialny za to, że gospodarki europejskie tracą konkurencyjność względem innych gospodarek na świecie. Jest to coraz bardziej widoczne w bardzo wielu podsumowaniach, w wielu raportach o gospodarce globalnej. Z tego powodu można powiedzieć, że jest to w ostatnich latach największa porażka Unii Europejskiej z jaką mamy do czynienia.  Niestety połączone to jest z bardzo daleko idącymi konsekwencjami ekonomicznymi, gospodarczymi także dla Polski – dodaje europoseł Konrad Szymański.

Wypowiedź europosła Konrada Szymańskiego:


Pobierz Pobierz

 

RIRM

drukuj