fot. https://twitter.com/Straz_Graniczna

Polska pomaga uchodźcom z Ukrainy

Polska przeznaczyła już około 12 miliardów złotych na pomoc uchodźcom z Ukrainy. Wielu z nich założyło w naszym kraju firmę lub podjęło pracę, dlatego zmienią się warunki pomocy w zakresie zakwaterowania. 

Polska cały czas pomaga uchodźcom z Ukrainy.

– Jeżeli chodzi o pomoc, to ona jest mniej więcej na takim poziomie, jaki planowaliśmy. W ustawie pomocowej na pierwsze pół roku planowaliśmy ok. osiem miliardów złotych i to są środki, które zostały wydatkowane przez pierwsze pół roku – wskazał Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, na antenie RMF24.

Polacy, którzy pomagali Ukraińcom, otrzymywali 40 złotych za dzień pomocy przez 120 dni. Środki trafiły także do organizacji pozarządowych i samorządów. Do dzisiaj łącznie na pomoc Ukraińcom polski rząd wydał około 12 miliardów złotych.

– Część środków to fundusze, które wracają do Polski w podatkach – podkreślił wiceszef MSWiA.

Wszystko dlatego, że pół miliona uchodźców podjęło w Polsce pracę. Powstało także wiele firm założonych przez Ukraińców. Od marca część uchodźców zacznie partycypować w kosztach zakwaterowania.

– Muszą być mechanizmy, które w pewien sposób wymuszą – po długim okresie, bo przecież część tych ludzi jest od blisko roku w Polsce – usamodzielnienie się. Pomoc musi być etapowana i w ramach tego osoby, które mogą, powinny partycypować w kosztach utrzymania w Polsce – podsumował polityk.

Polska bierze również udział w rozmowach na temat odbudowy Ukrainy. Odpowiednie mechanizmy przygotowuje minister rozwoju. W procesie chce uczestniczyć już 1400 firm.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl