fot. PAP/EPA

Petro Poroszenko zaprzysiężony na prezydenta Ukrainy

Nowy prezydent Ukrainy Petro Poroszenko odczytał w gmachu parlamentu w Kijowie przysięgę prezydencką. W ceremonii uczestniczą ukraińscy deputowani oraz ponad 50 przedstawicieli innych państw.

– Ja, Petro Poroszenko, wolą narodu wybrany na prezydenta Ukrainy, uroczyście przysięgam na wolność Ukrainy. Zobowiązuję się bronić jej niepodległości – powiedział Poroszenko z trybuny parlamentarnej.

Nowo mianowany prezydent Ukrainy oświadczył w pierwszych słowach swojego przemówienia: „Jesteśmy żywym ogniem wśród narodów europejskich″. – Obejmuję stanowisko prezydenta, by bronić niepodległości i jedności Ukrainy. (…) Nie chcę wojny, nie pragnę zemsty, choć mam przed oczami ogromne ofiary, które złożył naród ukraiński – podkreślił Poroszenko.

Jednocześnie wskazał, że rozpoczyna swoją pracę z propozycji pokoju. – Nalegam na złożenie broni. Gwarantuję wolność tym, którzy nie mają na rękach krwi, i kontrolowany korytarz dla rosyjskich najemników, którzy chcą opuścić nasz kraj – zaznaczył nowy ukraiński prezydent.

W uroczystości, która odbywa się w gmachu parlamentu Ukrainy, obecni są m.in. wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden, prezydent Litwy Dalia Grybauskaite i przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy. Jest też prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka. Na inaugurację nie został zaproszony prezydent Rosji Władimir Putin. Jego kraj jest reprezentowany jedynie na szczeblu ambasadora. Udział w ceremonii potwierdziło ogółem 56 delegacji zagranicznych – podało wczoraj ukraińskie MSZ.

Po złożeniu przysięgi prezydenckiej w parlamencie Poroszenko udał się na plac św. Zofii, gdzie kilka minut po godzinie 11.00 czasu lokalnego (godz. 10.00 w Polsce) przejął zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi. Nad placem został także podniesiony sztandar prezydencki.

 

 

PAP/TV Trwam News

drukuj