fot. pl.wikipedia.org

Polska partnerem dla Chin

Tydzień temu z wizytą w Polsce przebywał prezydent Chin. Na owoce tego spotkania nie trzeba było długo czekać.

Do opinii publicznej przedostaje się coraz więcej informacji potwierdzających oczekiwania, że nasz kraj już niedługo może stać się najważniejszym partnerem Chin nie tylko w Europie Środkowo-Wschodniej, ale na całym kontynencie.

W Warszawie została podpisana nie tylko umowa o najwyższym strategicznym partnerstwie między Polską, a Chinami, ale także ponad 20 umów dotyczących elementów infrastruktury w ramach tzw. „Jedwabnego Szlaku”, takich jak terminale przeładunkowe, fragmenty dróg czy szlaków kolejowych, które znajdują się w polskich planach rozwojowych.

Współpraca z Chinami to duża szansa dla Polski wschodniej – mówi prezydent Białej Podlaskiej Dariusz Stefaniuk.

– Inwestorzy chińscy byli również w Białej Podlaskiej. Są zainteresowani rozbudową i budową portu cargo na naszym byłym lotnisku wojskowym – ponad 327 hektarów. Mamy do zaoferowania ponad 100 hektarów terenów inwestycyjnych, które za chwilę będą pod strefą specjalnej strefy ekonomicznej – zaznaczył Dariusz Stefaniuk.

Jak zaznacza Aleksandra Jankowska, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, na współpracę z azjatyckimi biznesmenami liczy również Gdynia.

– Cieszy mnie bardzo duży stopień zaangażowania strony chińskiej w tę współpracę i poznania środowiska pomorskiego. Także uwzględnienie z ich punktu widzenia współpracy województwa pomorskiego z województwem lubelskim i tutaj duży udział miasta Białej Podlaskiej, który mam nadzieję stanie się tym centrem odbioru współpracy polsko-chińskiej, a my z kolei tym centrum, gdzie ta współpraca będzie przemieszczała się dalej na Europę Zachodnią – podkreśliła Aleksandra Jankowska, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Chińczycy działają bardzo szybko. Niecały tydzień minął od ostatniej wizyty prezydenta Chin w Polsce a już obserwujemy owoce tego spotkania.

– Współpracując z Chińczykami warto pamiętać, że ta pierwsza wizyta jest wizytą kurtuazyjną. Rzeczywiście tak to w kontaktach z tym narodem jest, że najpierw musi odbyć się to pierwsze rozpoznanie. Rozumiem, że z nim mamy dzisiaj do czynienia, natomiast warto by na tym nie poprzestawać – zaznaczył Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni.

Współpraca z Chinami może przynieść same korzyści – zauważyła poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk.

– Mnie bardzo cieszy każdy gość, który przyjeżdża nie tylko na Wybrzeże. My jesteśmy bardzo otwarci na inwestycje. Oczywiście zaangażowanie państwa polskiego we współpracę międzynarodową i rozwój gospodarczy jest bardzo ważny. Wybrzeże słynie z gościnności, ale również z przyciągania inwestorów – podkreśliła Dorota Arciszewska-Mielewczyk.

Okazuje się, że wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach w listopadzie ubiegłego roku miała wielkie znaczenie. Niedawno prezydent Chin przybył do nas z trzydniową rewizytą, co skutkowało zawarciem porozumienia i kontraktów, które tylko potwierdzają, że Polska staje się strategicznym partnerem gospodarczym dla tego kraju w Europie Środkowo-Wschodniej, a może nawet w całej Europie.


TV Trwam News

drukuj