fot. flickr.com

Polska na skraju układu niżowego

Jak podaje IMGW, nad Europą dominować będą niże z ośrodkami nad Północną Skandynawią oraz wschodnim Atlantykiem i związane z nimi układy frontów atmosferycznych. Polska będzie na skraju rozległego, stacjonarnego układu niżowego z ośrodkami nad Skandynawią.

Położony równoleżnikowo front atmosferyczny będzie powoli przemieszczał się znad centralnej Polski na południowy wschód. Napływać będzie powietrze polarno-morskie: na południe od frontu ciepłe, a na północ od niego chłodne.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 995 hPa i będzie rosło.

We wtorek na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Kielecczyźnie, południu Lubelszczyzny i Podkarpaciu zachmurzenie całkowite i opady deszczu. Na pozostałym obszarze Polski zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i przelotne opady deszczu, a na północy wieczorem miejscami także deszczu ze śniegiem. W Sudetach opady śniegu, a w Karpatach deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura maksymalna od 3 do 6 st., cieplej na południowym wschodzie od 7 do 9 st. Wiatr zachodni i południowo-zachodni, słaby i umiarkowany, na wybrzeżu początkowo porywisty. Wysoko w górach porywy wiatru do 70 km/h.

W nocy z wtorku na środę na Górnym Śląsku, Kielecczyźnie, południu Lubelszczyzny oraz w Małopolsce i na Podkarpaciu zachmurzenie całkowite oraz opady deszczu i deszczu ze śniegiem przechodzące w opady śniegu. W Karpatach opady śniegu, jedynie w Bieszczadach początkowo deszczu ze śniegiem. Na południu Górnego Śląska, Małopolski i Podkarpacia przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm do 8 cm. Na pozostałym obszarze Polski zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami słabe przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem, na północnym wschodzie deszczu ze śniegiem i śniegu, a w Sudetach – śniegu. Temperatura minimalna od 0 do 3 st., chłodniej na Suwalszczyźnie, Podlasiu, Kaszubach i w rejonach podgórskich – od -2 do 0 st. Wiatr na wybrzeżu umiarkowany, porywisty, południowo-zachodni i zachodni, poza tym słaby, z kierunków zachodnich.

W środę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem, miejscami śniegu. W górach okresami przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna od 2 do 5 st.; w rejonach podgórskich od 0 do 2 st. Wiatr z kierunków zachodnich, na wschodzie słaby i umiarkowany, na pozostałym obszarze Polski umiarkowany, okresami dość silny i porywisty.

W Warszawie we wtorek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami opady deszczu. Temperatura maksymalna 6 st. Wiatr umiarkowany, południowo-zachodni. W nocy zachmurzenie umiarkowane okresami duże. Okresami opady deszczu lub deszczu ze śniegiem. Temperatura minimalna 2 st. Wiatr słaby, zachodni. W środę zachmurzenie umiarkowane okresami duże. Przelotne opady deszczu, możliwy też deszcz ze śniegiem. Temperatura maksymalna 5 st. Wiatr umiarkowany, zachodni.

PAP/RIRM

drukuj