fot. flickr.com

Polska na skraju niżu

Jak podaje IMGW, nad Europą dominował będzie niż z głównym ośrodkiem nad Morzem Północnym. Wschód i częściowo południe kontynentu znajdą się w obszarze podwyższonego ciśnienia. Polska będzie na skraju niżu, w strefie pofalowanego frontu atmosferycznego, przebiegającego nad północno-zachodnią połową kraju. Na południowym wschodzie zaznaczy się słaby klin wyżowy. Z południowego zachodu napłynie ciepłe powietrze polarne morskie, tylko nad północno-zachodnią część kraju nieco chłodniejsze.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1001 hPa i będzie się wahać.

W sobotę na wschodzie i południu kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, na pozostałym obszarze umiarkowane, okresami duże. Na północnym zachodzie słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 13 st., 14 st. na wybrzeżu do 18 st. w centrum kraju i 20 st. na Śląsku, Podkarpaciu i Zamojszczyźnie. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych. Wysoko w Karpatach porywy wiatru do 70 km/h.

W nocy z soboty na niedzielę na północy i północnym zachodzie zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami słabe opady deszczu. W pozostałej części kraju bezchmurnie lub zachmurzenie małe, okresami umiarkowane. Lokalnie mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od 8 st. do 11 st., nad morzem do 13 st., chłodniej na terenach podgórskich: od 5 st. do 7 st., lokalnie w dolinach górskich spadki temperatury do 1 st. Wiatr słaby, na Pogórzu Karpackim umiarkowany, z kierunków południowych. Wysoko w Karpatach porywy wiatru do 70 km/h.

W niedzielę zachmurzenie małe i umiarkowane, na wybrzeżu i Pomorzu okresami duże i tam lokalnie możliwy przelotny deszcz. Temperatura maksymalna od 15 st., 16 st. na wybrzeżu do 20 st. w centrum kraju i 22 st. na Śląsku, w Małopolsce, Podkarpaciu i Zamojszczyźnie. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych. Wysoko w Karpatach porywy wiatru do 70 km/h.

W sobotę w Warszawie dzień zachmurzenie przeważnie umiarkowane. Temperatura maksymalna 19 st. Wiatr słaby, południowy. W nocy zachmurzenie umiarkowane. Temperatura minimalna 11 st. Wiatr słaby, na ogół południowy. W niedzielę zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna 21 st. Wiatr słaby i umiarkowany, na ogół południowy.

PAP

drukuj