fot. PAP/Leszek Szymański

Polska może przejść przez szczyt pandemii już w kwietniu

Szacunki rządu wskazują, że już w kwietniu Polska może przejść przez szczyt zachorowań na koronawirusa. Na antenie Polskiego Radia mówił o tym rzecznik rządu Piotr Muller. Liczba chorych zbliża się do 7,5 tys.

 

Najbliższe dni mają przynieść odpowiedź, jak Polacy stosowali się do rządowych obostrzeń w okresie Świąt Wielkanocnych. Na pewno częściej się przemieszczali. Pytanie, jaki będzie miało to wpływ na krzywą zachorowań. Wciąż niewykluczone, że właśnie w tym miesiącu, możemy mieć do czynienia ze szczytem epidemii – informuje rzecznik rządu Piotr Muller.

– Mamy nadzieję, że to będzie kwiecień. To znaczy w kwietniu ta sytuacja już się unormuje. Natomiast pamiętajmy o tym, że liczba osób, które będą chorowały, będzie przez długi czas na dosyć wysokim poziomie, ponieważ te osoby, które do tej pory zachorowały, ich czas leczenie to kilkanaście dni. Ogólna liczba osób, które chorują będzie na wysokim poziomie jeszcze przez cały maj co najmniej – mówi.

Jeśli uda się ograniczyć liczbę zachorowań, to już na przełomie kwietnia i maja rząd może zdecydować się na rozluźnienie obostrzeń. W pierwszej kolejności miałyby zostać otwarte lasy i tereny zielone. Później można myśleć także o handlu i usługach – wskazał rzecznik rządu.

TV Trwam News

drukuj