fot. tvpparlament.pl

Zgoda na organizację wesel do 50 osób oraz odmrażanie ruchu lotniczego możliwymi kolejnymi działaniami w ramach odmrażania gospodarki

W kolejnym etapie odmrażania gospodarki resort zdrowia będzie rekomendował zgodę na organizację wesel do 50 uczestników. Niewykluczone, że szczegóły zostaną podane w przyszłym tygodniu. W najbliższych miesiącach czeka nas także odmrażanie ruchu lotniczego.

Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia mówią o 240 kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarło kolejnych 9. Łączna liczba zakażonych to 20619. Nie żyją 982 osoby. Łącznie na obecność koronawirusa przebadano ponad 660 tysięcy osób.

W Toruniu decyzją prezydenta miasta Michała Zaleskiego zostaną przebadani pracownicy żłobków, przedszkoli i szkół podstawowych.

– Przewidujemy, że łącznie testowaniem obejmiemy 930 osób – poinformował Michał Zaleski.

Rząd zapewnia, że trzyma rękę na pulsie. W najbliższym miesiącach czeka nas odmrożenie ruchu lotniczego – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

– Pracujemy nad odpowiednimi procedurami i protokołami, które pozwolą przywrócić ruch – prawdopodobnie najpierw krajowy, wewnątrz RP, a później coraz szerszej ruch międzynarodowy – zaznaczył szef rządu.

Zamrożenie ruchu lotniczego to ogromne straty dla branży lotniczej. Rząd szykuje dodatkowe wsparcie dla lotnisk w ramach rozwiązań tarczy antykryzysowej. Z pomocy, która łącznie opiewa na 142 mln złotych, będzie mogło skorzystać 14 polskich portów lotniczych. Na zastrzyk finansowy może też liczyć świat kultury. To dotacje dla instytucji i stypendia twórcze dla tych, którzy swoją działalność artystyczną przenieśli do sieci.

– 2022 osoby otrzymają 9 tys. zł, na 3 miesiące po 3 tys. – wyjaśnił  wicepremier prof. Piotr Gliński.

Łącznie na wsparcie w tym programie zostanie przekazane 20 mln zł.

Są też dobre wieści dla narzeczonych, którzy w najbliższym czasie planują wesela.

Nasza rekomendacja jest taka, żeby te ograniczone do 50 uczestników uroczystości były włączone do kolejnej fali odmrażania gospodarki, odmrażania życia społecznego – oznajmił wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Limit 50 uczestników wesel ma nie dotyczyć osób z obsługi.

Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski zapewnił, że już niedługo pójdziemy do kina i pojedziemy na wakacje. Mówiąc o urlopach stwierdził, że spokojnie można rezerwować rodzinne wakacje w kraju.

W najbliższych tygodniach zapadną także decyzje co do organizacji obozów i kolonii. To, jak szybko skończy się epidemia, zależy od przestrzegania wprowadzonych obostrzeń.

– Chcemy, żeby w Polsce ta epidemia jak najszybciej zniknęła, żeby to był już koszmar senny, który gdzieś był i możemy wrócić do normalnego funkcjonowania, do normalnego życia – podkreślił prof. Łukasz Szumowski.

Z kolei resort spraw wewnętrznych analizuje, kiedy będą warunki do poluzowania zakazu zgromadzeń. Szef tego ministerstwa Mariusz Kamiński dementował dziś medialne informacje o trwałym ograniczaniu praw obywatelskich w zakresie manifestacji.

– Nie ma najmniejszej mowy, najmniejszej intencji, najmniejszej dyskusji o trwałym ograniczaniu praw obywatelskich w tym zakresie. Jedynie względy epidemiczne powodują, że ten czasowy zakaz został wprowadzony – zapewnił Mariusz Kamiński.

Nakaz utrzymania dystansu społecznego według ekspertów jest kluczowym elementem ograniczenia pandemii w naszym kraju i na całym świecie.

TV Trwam News

drukuj