fot. Wojciech Pacewicz/PAP

W Warszawie odbędzie się „Iskra Pamięci” – uroczystość upamiętnienia ofiar poległych w Katyniu

W sobotę, 14 września br., na placu Piłsudskiego w Warszawie pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odbędzie się „Iskra Pamięci”, uroczystość upamiętnienia ofiar poległych w Katyniu.

„Iskra Pamięci” to wydarzenie upamiętniające ofiary zbrodni radzieckich, którego partnerem jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

14 września na placu Piłsudskiego zostanie zapalonych ponad 20 tysięcy zniczy, tworzących kształt polskiego orła wojskowego według wzoru z 1919 roku. W ten sposób zostanie uczczona pamięć o tych, którzy poświęcili swoje życie dla dobra Polski i dzięki którym żyjemy w wolnym kraju.

W trakcie wydarzenia, które rozpocznie się o godz. 14.00, odbędą się m.in.: spotkania z kombatantami oraz rodzinami katyńskimi, odczyt archiwalnych listów żołnierzy wywiezionych do Katynia, a także dwa panele dyskusyjne nt. znaczenia zbrodni dla polskiego narodu oraz odbudowy dziedzictwa II RP w XXI wieku.

O godz. 18.35 – złożeniem wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza – rozpocznie się część oficjalna uroczystości, w tym: wspólna modlitwa oraz wysłuchanie hymnu państwowego. Następnie, około godz. 19.10 nastąpi zapalenie zniczy przez gości honorowych oraz ich wystąpienia.

Uroczystość zakończy się koncertem zespołu muzycznego Panny Wyklęte.

Biuro Prasowe PGNiG SA/radiomaryja.pl

drukuj