fot. janzaryn.pl

[TYLKO U NAS] Prof. J. Żaryn: Rosja będzie stale prowadzić swoją politykę historyczną, która ma na celu podtrzymywanie stalinowskiej wersji najnowszych dziejów, przede wszystkim okresu II wojny światowej

Rosja oczywiście będzie stale prowadzić swoją politykę historyczną, która ma w swoich celach podtrzymywanie stalinowskiej wersji najnowszych dziejów, w tym przede wszystkim okresu II wojny światowej. Trzeba się z tym liczyć, że Putin będzie nawracał do tej sowiecko-stalinowskiej relacji – zaznaczył prof. Jan Żaryn, historyk, w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu miała miejsce debata na temat zniekształcania historii Europy, a przede wszystkim historii II wojny światowej. Zdaniem prof. Jana Żaryna taka debata jest bez wątpienia potrzebna.

– Parlament Europejski stanowi pewne forum, na którym elity państw członkowskich Unii Europejskiej mogą dowiedzieć się, jaka była bolesna, także dla zachodniej Europy, prawda o genezie wybuchu tejże najstraszniejszej wojny w dziejach ludzkości. To ma oczywiście swoją wartość, bo nie miejmy złudzeń, Rosja oczywiście będzie stale prowadzić swoją politykę historyczną, która ma w swoich celach podtrzymywanie stalinowskiej wersji najnowszych dziejów, w tym przede wszystkim okresu II wojny światowej. Trzeba się z tym liczyć, że Putin będzie nawracał do tej sowiecko-stalinowskiej relacji – podkreślił gość „Aktualności dnia”.

– My ze swej strony musimy robić wszystko, żeby zachód Europy także pozbawił się swojej ignorancji i żeby przyjął jednoznacznie do wiadomości, że pakt Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939 roku stał się tym najważniejszym paktem dwóch imperialnych sił, który umożliwił Hitlerowi rozpoczęcie wojny 1 września 1939 roku – dodał.

Odpowiedzialność za wybuch tejże wojny spada na te dwa imperialne mocarstwa – III Rzeszę i Związek Sowiecki. W wyniku tej wojny zginęło co najmniej 55 mln ludzi na całym świecie – podkreślił historyk.

– Dyplomacja polska lat 30-tych na pewno podjęła różne decyzje, które w finale okazały się być szkodliwe dla sprawy polskiej i także te decyzje miały swoje słabości, jeśli chodzi o szukanie sposobu na ochronę świata przed II wojną światową, ale nikt nie powinien mieć wątpliwości, że nie słabość polskiej dyplomacji i pułkownika Józefa Becka była powodem wybuchu II wojny światowej, tylko agresja III Rzeszy i Związku Sowieckiego – zaznaczył prof. Jan Żaryn.

Prezydent Andrzej Duda nie weźmie udziału w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, które odbędą się w Jerozolimie, ponieważ organizatorzy zrezygnowali z wystąpienia prezydenta RP podczas uroczystości.

– Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że organizacja tego wydarzenia jest w rękach osoby, która należy do zestawu środowisk związanych z jednej strony z polityką Związku Sowieckiego, dzisiaj Rosji, wobec środowisk żydowskich, z drugiej strony z polityką wewnątrz Izraela, w której także rosyjskojęzyczni Żydzi są wiecznym terenem oddziaływania. To determinuje w dużej mierze reżyserię tego wydarzenia. (…) Związek Sowiecki i komuniści, mimo iż znaczna ich część to ludzie pochodzenia żydowskiego, kiedy trzeba było, to stawali się także pierwszymi antysemitami – powiedział gość Radia Maryja.

Całą rozmowę z prof. Janem Żarynem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj