[TYLKO U NAS] dr K. Kawęcki: Wierzę, że działania wymierzone w konstytucyjne prawa Polaków spowodują jeszcze większą mobilizację polskich patriotów

Mam głęboką nadzieję, wierzę w to, że działania wymierzone w konstytucyjne i obywatelskie prawa Polaków spowodują jeszcze większą niż w przeszłości mobilizację polskich patriotów, którzy licznie jak nigdy dotąd przyjadą do Warszawy i ruszą z Ronda Dmowskiego w Marszu Niepodległości – mówił w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja prezes Prawicy Rzeczypospolitej dr Krzysztof Kawęcki.

Data 11 listopada stała się już ważnym odniesieniem historycznym – zwrócił uwagę dr Krzysztof Kawęcki.

– Odniesieniem do niepodległości Polski, do idei niepodległości, do II Rzeczypospolitej. Stał się ważnym dniem nie tylko historycznym, ale także ważnym dniem kształtującym patriotyzm Polaków XXI wieku. To jest fenomen ostatnich kilkunastu lat, w dużym stopniu za sprawą chociażby właśnie tej oddolnej inicjatywy społecznej, inicjatywy młodych ludzi, Marszu Niepodległości, organizowanego przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości. To jest ogromny kapitał narodowy, że właśnie dzień 11 listopada jest dniem jedności Polaków wokół tych najważniejszych wartości narodowych i państwowych – akcentował.

Prezes Prawicy Rzeczypospolitej wskazał, że słowo „Rzeczpospolita” zawiera w sobie ładunek mądrości, tradycji oraz zdolności organizacyjnych Polaków.

– I Rzeczpospolita była jednym z tych punktów odniesienia dla wielu pokoleń Polaków, którzy walczyli o niepodległość, bo przecież odzyskanie przez Polskę niepodległości, symbolizowaną datą 11 listopada, to nie jest jakiś akt jednorazowy. To były różne działania kilku pokoleń Polaków, w tym ta pamięć historyczna, więc również pamięć o Rzeczpospolitej, o tych oryginalnych rozwiązaniach ustrojowych, rozwiązaniach wolnościowych, powiązanych z szacunkiem do tradycji, do chrześcijaństwa. To jest właśnie ta oryginalna idea ustrojowa, która miała miejsce w I Rzeczpospolitej, to jest odniesienie jeszcze do tych wcześniejszych zapisów – wyjaśnił gość „Aktualności dnia”.

Jeśli mówimy o 11 listopada, to powinna mu towarzyszyć nie tylko pamięć historyczna, ale również odniesienie do dnia dzisiejszego, a także do przyszłości – ocenił polityk.

– 11 listopada pokazał też naszą dużą umiejętność organizacji Polaków, wbrew dość powszechnie panującej opinii, że jesteśmy nazbyt indywidualistami, ale potrafiliśmy i ukształtować granice, i stworzyć ład ustrojowy w II Rzeczpospolitej po 1918 roku. To jest rzecz ważna, która powinna także stać się naszym dziedzictwem dnia dzisiejszego. Nie powinniśmy zapominać o tym, że pamięć historyczna, pamięć o niepodległości to jest również wyzwanie dla nas. Musimy też przemyśleć zagrożenia, które współcześnie występują, jeśli chodzi o zachowanie suwerenności państwa polskiego – podkreślił dr Krzysztof Kawęcki.

Gość „Aktualności dnia” wyraził przekonanie, że decyzja prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz o zakazie Marszu Niepodległości – uchylonej potem przez sąd – zmobilizuje jeszcze więcej osób do udziału w Marszu Niepodległości w Warszawie.

– Nie udała się prowokacja Platformy Obywatelskiej, mająca na celu delegalizacje Marszu Niepodległości, której wyrazem była restrykcyjna decyzja prezydent m.st. Warszawy, uzgodniona zresztą z prezydentem-elektem Rafałem Trzaskowskim, o zakazie Marszu Niepodległości. Decyzja została uchylona przez sąd, ale spowodowała ona zamęt faktyczny oraz zamęt prawny. Mam głęboką nadzieję, wierzę w to, że działania wymierzone w konstytucyjne i obywatelskie prawa Polaków spowodują jeszcze większą niż w przeszłości mobilizację polskich patriotów, którzy licznie jak nigdy dotąd przyjadą do Warszawy i ruszą z Ronda Dmowskiego w Marszu Niepodległości – powiedział.

Prezes Prawicy Rzeczypospolitej skomentował również postawę polityków tzw. totalnej opozycji, którzy nie wezmą udziału w obchodach dnia niepodległości wraz z przedstawicielami rządu.

– To jest bojkot, bojkot 11 listopada. Już nawet nie jest to kwestia bojkotu uroczystości organizowanych przez władze państwowe, przez rząd, z udziałem pana prezydenta, tylko jest to świadomy bojkot tego dnia, tego święta. Można tylko zapytać, jak by wyglądał przebieg tego dnia 11 listopada w sytuacji, gdyby Platforma Obywatelska sprawowała władzę. Mieliśmy już (…) przedsmak tych działań w postaci pastiszowego patriotyzmu, symbolizowanego przez czekoladowego orła i różne tego typu działania. To jest karykatura patriotyzmu – ocenił polityk.

Całość rozmowy z dr Krzysztofem Kawęckim w audycji „Aktualności dnia” dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj