Trwa 25. Festiwal Piosenki Religijnej i Patriotycznej w Krzeszowie

Pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy w Krzeszowie trwa 25. Festiwal Piosenki Religijnej i Patriotycznej. W wydarzeniu bierze udział 38 wykonawców.

Początkowo festiwal odbywał się w Polkowicach – do 16. edycji. Później został przeniesiony do Krzeszowa – mówił organizator inicjatywy ks. Marian Kopko.

– Matka Boża Łaskawa, która od XIII w. króluje w naszym sanktuarium, przyjęła nas z otwartymi rękami – zaznaczył kapłan.

Z pomocą przyszli mieszkańcy Krzeszowa.

– Przyszli z pomocą dobrodzieje, sponsorzy, władze gminy, Dom Kultury w Krzeszowie i wspaniała młodzież krzeszowska – powiedział kustosz Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie.

A chodzi o młodzież ze Szkoły Podstawowej w Krzeszowie.

– Nasza młodzież przygotowywała salę, zajmowała się osobami i gośćmi, którzy przyjeżdżają – podkreśliła Honorata Klimczak, dyrektor Szkoły.

Później padło pytanie, dlaczego dzieci same nie mogą zaprezentować się na scenie.

– Już teraz jest tak, że oprócz sfery organizacyjnej, i ze szkoły podstawowej, i średnie, i jeszcze gimnazjaliści – będą brać udział i występują – wyjaśniła Honorata Klimczak.

Idea, która zrodziła się w sercu ks. Mariana Kopko i jego przyjaciół z „Solidarności” jest kontynuowana. Służy patriotycznemu wychowaniu młodzieży, co dostrzega Ewelina Dąbrowska z Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Salezjańskich Don Bosco.

– Wiadomo, że jak patriotyzm, to i polska muzyka. Dziś wykonamy „Majową jutrzenkę”, ale też piosenkę o naszym salezjańskim patronie Janie Bosco – zwróciła uwagę Ewelina Dąbrowska.

W sobotę – w ramach festiwalu – odbywał się przegląd zespołów dziecięcych, młodzieżowych i folklorystycznych. Na niedzielę zaplanowano koncert patriotyczny.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda.

TV Trwam News/RIRM

drukuj