fot. TV Trwam News

Ruszyły pierwsze e-recepty

Wprowadzając e-recepty poprawiamy bezpieczeństwo pacjentów – powiedział dziś minister zdrowia Łukasz Szumowski w Siedlcach. Szef resortu wypełnił tam pierwszą receptę w wersji elektronicznej. Od 2020 r. mają być one wystawiane w każdym gabinecie medycznym.

Od dziś mogą je otrzymywać i realizować w aptekach mieszkańcy Siedlec i Skierniewic. To właśnie w tych dwóch miastach od połowy lutego odbywał się pilotaż e-recepty.

Minister zdrowia podkreślił, że wypisywanie elektronicznych recept pozwoli uniknąć błędów, jakie pojawiają się, gdy lekarz wypisuje je ręcznie.

– Odsetek błędnie odczytanych dawkowań leków czy błędnie odczytanych leków był duży. Dzięki doświadczeniu krajów, które wprowadziły tego typu rozwiązania wiemy, że margines bezpieczeństwa się polepsza na korzyść pacjentów. Więcej można oszczędzić interakcji lekowych, kłopotów i powikłań u pacjentów, jeżeli obrót tak ważnym dokumentem, jakim jest recepta, gdzie lekarz zapisuje co i jak pacjent ma przyjmować, będzie w wersji elektronicznej – wskazał Łukasz Szumowski.

Elektroniczna recepta będzie zapisywana w systemie e-Recepta. Pacjent otrzyma wydruk informacyjny, sms lub na e-mail plik z krótkim kodem kreskowym. Następnie, aby kupić lek, przedstawi kod farmaceucie w aptece.

RIRM

drukuj