prezydent.pl

Prezydent RP: Jeszcze wiele tamtego zła pozostało, ale mamy prawo być dumni z Polski

Jeszcze wiele tamtego zła pozostało – mówił dziś w 37. rocznicę stanu wojennego prezydent Andrzej Duda. Tamto zło zostanie usunięte i zadeptane – ja to Państwu obiecuję – dodał szef państwa polskiego zwracając się do zgromadzonych w Pałacu Prezydenckim działaczy opozycji antykomunistycznej.

„Prawie 40 lat minęło od tamtych czasów pięknych z jednej strony, czarnych z drugiej strony, kiedy wspomnimy tą czarną noc stanu wojennego 1981 roku. Dzisiaj dokładnie 37 lat mija” – przypomniał prezydent, który w Pałacu Prezydenckim wręczył dziś odznaczenia państwowe działaczom opozycji antykomunistycznej w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

W 37. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce prezydent nadał ordery 41 działaczom opozycji antykomunistycznej.

„To Państwo jesteście tymi, którzy tę niezgodę w sobie mieli i mają. I za to serdecznie dziękuję. Ktoś z Państwa powiedział do mnie: nie dla odznaczeń to robiliśmy, ktoś >>przecież nic wielkiego nie zrobiliśmy<<. Jestem pewny, że nie robiliście tego Państwo dla odznaczeń, bo pamiętam tamte czasy, w których właściwie nikt nie wierzył w to, że można w taki sposób zmienić otaczającą nas rzeczywistość, że będziemy żyli w wolnej, suwerennej, całkowicie niepodległej Polsce, w której będziemy mogli się spierać, będziemy mogli mieć różne poglądy, będziemy się mogli nawet kłócić, ale dlatego, że możemy, że nam wolno, dlatego, ze wolno głosić swoje poglądy. Wolno je mieć, nie trzeba się z nimi ukrywać, nie trzeba drukować w prasie podziemnej swoich przekonań, prawdy historycznej, tego wszystkiego, co tak ważne w historii państwa, w historii narodu, w budowie tożsamości – tego, co tak istotne. Za to Państwu dziękuję w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej” – podkreślił Andrzej Duda.

Szef państwa polskiego przypomniał też, że przez niemal 30 lat do tej pory nie udało się ukarać wszystkich winnych dramatu stanu wojennego.

„Jeszcze wiele tamtego zła pozostało. Tamto zło zostanie usunięte i zadeptane – ja to Państwu obiecuję. Bo Polska tego potrzebuje (…). Wierzę, że wolną Polskę budujemy jednak na zupełnie innym fundamencie. My się z tym złem nie godzimy, nawet jeżeli musimy tolerować jego istnienie” – mówił prezydent Andrzej Duda.

PAP/RIRM

drukuj