fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Premier RP: Polska skutecznie wpisała swoje oczekiwania do wytycznych ws. Brexitu

Polska skutecznie wpisała do wytycznych Rady Europejskiej wszystkie swoje oczekiwania wobec negocjacji o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej – oświadczyła premier Beata Szydło po unijnym szczycie w Brukseli.

Przywódcy 27 państw członkowskich przyjęli dziś wytyczne do negocjacji w sprawie Brexitu.

„Będziemy przyglądali się teraz, jak przebiega realizacja tych wytycznych przez Unię Europejską, która w naszym imieniu rozpocznie negocjacje. Muszą być one skrupulatnie wpisane do mandatu negocjacyjnego, którego projekt będzie niebawem ogłoszony przez Komisję Europejską” – podkreśliła Prezes Rady Ministrów.

Podczas dzisiejszego spotykania unijnych przywódców premier RP podkreśliła, iż bardzo istotną kwestią w tym procesie jest jedność.

„W wyniku tego, że potrafiliśmy tę jedność zachować i wspólnie słuchać się nawzajem – i również uwzględnić postulaty państw członkowskich – udało się przed posiedzeniem dzisiejszej Rady (Europejskiej) wypracować dobry, dla wszystkich akceptowalny dokument wytycznych i można go było bardzo szybko i sprawnie przyjąć” – wskazała Prezes Rady Ministrów.

Beata Szydło dodała, że udało się to dzięki ogromnej pracy wszystkich państw członkowskich.

„Wszystkim należą się podziękowania i gratulacje. W imieniu polskiego rządu ogromny wkład pracy w ten dokument włożył minister (ds. europejskich) Konrad Szymański” – przypomniała premier.

Prezes Rady Ministrów akcentowała również po spotkaniu, że drugi etap Brexitu będzie znacznie trudniejszy.

„Zgodziliśmy się, rozmawiając dziś na temat procesu, który jest przed nami, że ten drugi etap będzie znacznie trudniejszy i warto zachować jedność i transparentność procesu, ażeby nie było pokusy wśród niektórych państw odchodzenia od tych założeń, które przyjęliśmy” – powiedziała premier.

https://www.youtube.com/watch?v=Kc1uhyPWl5Q

PAP/RIRM

drukuj