Poznań: Fundacja Redemptoris Missio uruchomiła zbiórkę dla poszkodowanych w Bejrucie

Poznańska Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio uruchomiła zbiórkę na pomoc dla poszkodowanych w eksplozji w Bejrucie. Pomoc zostanie przeznaczona na najpilniejsze potrzeby placówek medycznych i osób poszkodowanych.

 

„Lekarze ratują rannych w szpitalach pozbawionych prądu, potrzebna jest krew i generatory prądu, aby przeprowadzać konieczne operacji” – podkreśliła Justyna Janiec-Palczewska, prezes Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio.

Fundacja na swojej stronie www.medycynamisjach.org uruchomiła zbiórkę na pomoc dla poszkodowanych w eksplozji. Pieniądze zostaną przeznaczone na najpilniejsze potrzeby placówek medycznych i osób poszkodowanych.

Wpłaty można też kierować na konto Fundacji Redemptoris Missio 09109022550000000580000192 z dopiskiem „Pomoc dla Libanu”.

Cytowana w komunikacie Iwona Safi, szefowa organizacji Rotary Club Tripoli Cosmopolis, z którą Fundacji Redemptoris Missio współpracuje w Libanie, zaznaczyła, że „ludzie tutaj przeżyli ogromną traumę, potracili bliskich, do tej pory nie wiemy, co dzieje się z częścią naszych znajomych. Potrzebne jest dosłownie wszystko: szpitale potrzebują środków opatrunkowych, ludzie potrzebują żywności, stracili przecież swoje mieszkania i miejsca pracy”.

„Nasza organizacja świadczyła pomoc żywnościową jeszcze przed wybuchem, gdyż kryzys ekonomiczny i inflacja były tak wielkie, że ludzie zaczynali cierpieć głód. Teraz tysiące wolontariuszy sprzątają ulice miasta, ale bez pomocy z zewnątrz mieszkańcy tego miasta sobie nie poradzą” – dodała.

Do eksplozji doszło we wtorek w składach bejruckiego portu, gdzie od kilku lat przechowywano saletrę amonową zmagazynowaną tam bez niezbędnych zabezpieczeń. Wybuch był tak silny, że było go słychać na Cyprze oddalonym od Bejrutu o 240 km.

Jako przyczynę tragedii władze libańskie podały prace spawalnicze w składach, gdzie trzymano 2750 ton saletry amonowej (azotanu amonu) wcześniej skonfiskowanej przez władze.

Według ostatnich informacji liczba ofiar śmiertelnych wtorkowej eksplozji wzrosła do 135. Około 5 tysięcy osób jest rannych. W związku z sytuacją libański rząd ogłosił stan wyjątkowy dla miasta Bejrut, który ma obowiązywać przez dwa tygodnie.

PAP

drukuj