twitter.com/SchetynadlaPO

Polityczna gra Koalicji Europejskiej na nieszczęściu powodzian

Politycy Koalicji Europejskiej oskarżają członków rządu o robienie kampanii na powodzi. Tymczasem sam Grzegorz Schetyna pojawił się w piątek na zalanych terenach udzielając na wałach poparcia w wyborach dla kandydatki Koalicji Europejskiej.

W czwartek Grzegorz Schetyna na konwencji Koalicji Europejskiej w Chorzowie stwierdził, że pomoc udzielana przez rząd poszkodowanym to polityczny kabaret. Zdaniem lidera Platformy, problemy związane z kataklizmem są rozwiązywane niezdarnie.

– Wszyscy teraz walczą z powodzią, kto bardziej jest zaangażowany w kandydowanie, tym bardziej walczy. Szczególnie, jeśli jest w PiS, przebiera się i widać, że to jest polityczny kabaret, a nie prawdziwe państwo – mówił Grzegorz Schetyna.

Lider Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński wezwał w piątek przewodniczącego Schetynę do przeprosin.

– Z jego ust powinno paść słowo przepraszam, bo to, co powiedział wyrażało nie stosunek do Prawa i Sprawiedliwości, tylko stosunek do społeczeństwa. Do ludzi, którzy znajdowali się w stanie zagrożenia. To jest wyraz radykalnego braku solidarności, braku empatii, a można nawet powiedzieć, że czegoś więcej. I dlatego to przepraszam jest dzisiaj bardzo potrzebne – wskazał Jarosław Kaczyński.

Tymczasem w piątek od rana Grzegorz Schetyna w towarzystwie prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego oraz kandydatów Koalicji Europejskiej odwiedzał zalane miejscowości na Podkarpaciu.

– Jesteśmy tutaj z prezydentem Wentą, z prezydentem Trzaskowskim, żeby powiedzieć, że będziemy się angażować – mówił lider PO.

– Rozmawiałem z wieloma prezydentami, aby zorganizować akcję solidarnościową – dodał Rafał Trzaskowski.

Politycy Platformy Obywatelskiej wykorzystali również okazję, żeby udzielić poparcia na wałach przeciwpowodziowych kandydatce KO Joannie Frydrych.

Politycy Koalicji Europejskiej nie wiedzą potrzeby, by przepraszać za zaistniałą sytuację.

– Jest rzeczą zupełnie naturalną, że gdy ważni politycy są w regionie, który jest dotknięty klęską żywiołową – wyrażają słowa poparcia i deklarują wsparcie. To zadeklarował pan przewodniczący Grzegorz Schetyna – ocenił Marcin Kierwiński, poseł PO.

Schetyna popełnił poważny błąd i powinien za niego przeprosić – wskazał dr Grzegorz Piątkowski.

– Bardzo niepotrzebna rzecz ze strony Grzegorza Schetyny świadcząca o tym, że nie ma pomysłu, jak prowadzić kampanię, ani nie ma ludzkiego wyczucia, co powinno się w takich sytuacjach zrobić – zaznaczył politolog.

Działania polityków Koalicji Europejskiej na terenach powodziowych są niewiarygodne – podkreślił dr Jakub Koper.

– To jest sprzeczność. Tego nie da się pogodzić. Każdy zwykły człowiek, który na to będzie patrzył wystawi tutaj wiadomą ocenę – powiedział socjolog.

Politycy związani z Koalicją Europejską wielokrotnie w przeszłości pokazywali, że nie mają wyczucia w kryzysowych sytuacjach.

– Woda ma to do siebie, że się zbiera i stanowi zagrożenie, a potem spływa – mówił kilka lat temu były prezydent Bronisław Komorowski.

Jednak najsłynniejsza jest wypowiedź Włodzimierza Cimoszewicza, który kandyduje obecnie do Parlamentu Europejskiego z list Koalicji Europejskiej. Pełniąc funkcję premiera w 1997 roku tak zwracał się do powodzian oczekujących pomocy:

– Trzeba być przezornym, trzeba być zapobiegliwym, trzeba się ubezpieczać – powiedział wówczas Włodzimierz Cimoszewicz.

W związku z powodzią Prawo i Sprawiedliwość odwołało swoją finałową konwencję wyborczą, która miała odbyć się w Radomiu.

TV Trwam News/RIRM

drukuj