fot. wikipedia

Podkarpackie: HSW dostarczyła 8 haubic Krab dla wojska

Huta Stalowa Wola dostarczyła wojsku 8 samobieżnych haubic Krab wraz z wozami towarzyszącymi. Sprzęt, stanowiący główny element dywizjonowych modułów ogniowych Regina, trafił do 5. Lubuskiego Pułku Artylerii w Sulechowie.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa HSW Jowita Jajdelska, dostawa Krabów to realizacja umowy z grudnia 2016 r., która zakłada dostawę Wojsku Polskiemu w sumie czterech dywizjonowych modułów ogniowych Regina.

„Umowa o wartości przekraczającej 4,5 mld złotych jest jedną z największych w historii polskiego przemysłu obronnego” – przypomniała rzeczniczka.

W skład jednego modułu wchodzi w sumie 24 haubic Krab kaliber 155 mm, a także pojazdy towarzyszące, w tym m.in. wozy dowódczo-sztabowe, amunicyjne i remontu uzbrojenia.

W 2017 r. HSW dostarczyła do jednostki wojskowej w Węgorzewie moduł Regina tzw. wdrożeniowy, który służy do szkolenia żołnierzy. Moduł ten nie wlicza się do podpisanej umowy, która zakłada dostawę 4 takich zestawów.

Zdaniem prezesa HSW Bartłomieja Zająca, dostawa pierwszego, seryjnego modułu Regina, to ważny dzień dla spółki.

„To efekt wytężonej pracy całego zespołu HSW. Postawiliśmy na wysoką jakość naszego sprzętu oraz na terminowość, spełniając tym samym wszystkie zobowiązania wynikające z umowy” – dodał Bartłomiej Zając.

Samobieżna haubica 155 mm Krab to jedna z najnowocześniejszych konstrukcji tego typu na świecie. Przeznaczona jest do niszczenia m.in. baterii artylerii, stanowisk dowodzenia, węzłów łączności i umocnień terenowych, śmigłowców na lądowiskach oraz obiektów wsparcia logistycznego.

Krab charakteryzuje się szybkostrzelnością wynoszącą przy ogniu intensywnym 6 strzałów na minutę i donośnością (zasięgiem) do 40 km. Oprócz działa 155 mm, Krab jest wyposażony w karabin maszynowy 12,7 mm i wyrzutnię granatów dymnych.

Huta Stalowa Wola należy do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

PAP/RIRM

drukuj