fot. Monika Bilska

Dziecko odebrane rodzicom będzie trafiało do rodziny zastępczej tożsamej kulturowo, religijnie i językowo; M. Wójcik: To wielki sukces Polski

Dziecko odebrane rodzicom będzie trafiało do rodziny zastępczej tożsamej kulturowo, religijnie i językowo. ,,To wielki sukces Polski; walczyliśmy o to dwa lata” – powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Rada Unii Europejskiej jednomyślnie przyjęła we wtorek nowelizację rozporządzenia Bruksela II bis, które reguluje sprawy rodzinne na terenie Unii.

W rozporządzeniu Rady znalazła się zmiana, o którą zabiegało polskie Ministerstwo Sprawiedliwości. Dzięki temu dziecko odebrane rodzicom na terenie Unii umieszczane będzie przez sąd w rodzinie zastępczej tożsamej mu m.in. religijnie i kulturowo.

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik wskazał, że prawo unijne jeszcze nigdy nie regulowało kwestii tożsamościowych, teraz to się zmieni.

Jeżeli jakakolwiek sprawa będzie prowadzona w jakimkolwiek sądzie UE, w jakimkolwiek państwie Unii, i nagle się okaże, że jest kwestia dotycząca dziecka – trzeba rozstrzygnąć, gdzie to dziecko ma być umieszczone – to wówczas sąd będzie musiał zbadać, jaka jest tożsamość tego dziecka. Jeżeli się okaże, że to dziecko jest bardziej związane z Polską, to wówczas będzie musiał sąd poinformować placówkę dyplomatyczną polską w danym kraju, a ta placówka będzie informowała Ministerstwo Sprawiedliwości. To będzie oznaczało w praktyce, że to my będziemy szukali rodziny zastępczej – albo na miejscu, w kraju, gdzie jest rozstrzygana ta sprawa, albo w Polsce, ponieważ będziemy mogli takie dziecko umieścić w rodzinie zastępczej w Polsce – zaznaczył Michał Wójcik.

Wiceszef resortu sprawiedliwości dodał, że nowelizacja rozporządzenia – z polską poprawką – przede wszystkim umożliwi skuteczniejszą ochronę praw dziecka. Teraz państwa Unii Europejskiej mają czas, by dostosować swoje systemy sprawiedliwości. Nowe unijne prawo ma wejść w życie za trzy lata.

RIRM

drukuj