Początek wojny handlowej Polski z Francją?

Zaognia się spór między prezydentem Francji a polskim rządem. Powód? Unijne przepisy dotyczące pracowników delegowanych. Zmiany, które miałyby uderzyć w polskie firmy, forsuje Emmanuel Macron. To element wojny handlowej, jaką Francja wypowiedziała Polsce – wskazują eksperci.

Polacy zasługują na więcej – tymi słowami Emmanuel Macron po raz kolejny uderzył w polski rząd.

– Uważam, że oświadczenie polskiej premier jest nowym błędem w polskiej strategii. Pokazuje ono, jak bardzo dzisiejszy kraj stawia siebie na marginesie przeszłości, teraźniejszości i przyszłości Europy – mówił w Bułgarii prezydent Francji.

Słowa prezydenta Francji to odpowiedź na jasny sprzeciw polskiego rządu wobec forsowanych przez Paryż zmian w unijnej dyrektywie o pracownikach delegowanych.

– Jest to element wojny handlowej, wojny handlowej, którą Francja wypowiedziała Polsce i niestety – jak to na wojnie – trzeba działać na zasadzie cios za cios. Trzeba pokazać, że jest się także do tej wojny handlowej gotowym – wskazuje ekonomista dr Marian Szołucha.

Na słowa prezydenta Francji zareagował szef MSZ Witold Waszczykowski.

– Wydaje mi się, że prezydent Macron nieuważnie śledzi media i nie zna tego, co się dzieje tutaj w naszej części Europy, ale tak czasami się zdarza – mówi szef polskiego MSZ.

Za atakiem na polski rząd kryje się poszukiwanie realnych interesów gospodarczych. Te miałoby zagwarantować uderzenie w aktywne we Francji polskie firmy transportowe.

– Te firmy, dotyczy to przede wszystkim firm transportowych, mogą przestać być konkurencyjne, nie mieć kolokwialnie pracy, w związku z czym w ogóle ci pracownicy nie będą zarabiali pieniędzy – podkreśla Jan Maria Jackowski, senator PiS.

Słowa prezydenta Francji krytykuje Paweł Rabiej z Nowoczesnej. W jego ocenie reakcja Emmanuela Macrona to jednak efekt złej polityki zagranicznej polskiego rządu.

– Chlapiemy jęzorem wszędzie bez potrzeby, zamiast twardo realizować swoje interesy – uważa poseł Nowoczesnej.

Polityka, jaką realizuje Emmanuel Macron, nie uderza jednak tylko w rząd, ale przede wszystkim w Polskę. Aktywność prezydenta Francji na arenie międzynarodowej to przejaw jego słabości w polityce wewnętrznej – tłumaczy Jan Maria Jackowski.

– Widać wyraźnie, że ta sytuacja wewnętrzna we Francji powoduje, że próbuje się pokazać na rynku europejskim, a w tym wypadku wychodzi przed szereg – akcentuje senator PiS.

A jak wskazują sondaże, poparcie dla Emmanuela Macrona spada. Krytycznie jego rządy ocenia 57 proc. Francuzów.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl