fot. PAP/Paweł Supernak

Pierwsze pociągi elektryczne Feniks przekazane PolRegio; wkrótce wyjadą na tory

Już wkrótce na polskie tory wyjadą Feniksy pociągi elektryczne zmodernizowane w  poznańskiej fabryce Pojazdów Szynowych H. Cegielski. Dziś na dworcu Warszawa Wschodnia odbyła się uroczystość przekazania pierwszych z 14 składów. Feniksy trafiły do Przewozów Regionalnych, właściciela marki PolRegio.

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej wyraził zadowolenie z oglądania – jak to nazwał – „sukcesu gospodarczego”.

Jak ktoś powiedział mi kiedyś, że jeden wagon składa się z 13 tys. części, to z szacunkiem pochyliłem głowę, bo trzeba mieć bardzo wiele zdolności inżynierskich, konstrukcyjnych, twórczych, pracowniczych, żeby takie dzieło zbudować. Gratuluję twórcom. Cieszę się, że polskie koleje z powrotem wjeżdżają na polskie tory i że codziennie będą przewozić miliony pasażerów, bo takie są ilości – powiedział Mateusz Morawiecki.

Feniks 57 to nazwa marketingowa zespołów EN57 po gruntownej modernizacji. Pojazdy charakteryzują się nowym wnętrzem i wieloma udogodnieniami dla pasażerów oraz maszynistów. Posiadają m.in. zintegrowany system informacji pasażerskiej czy klimatyzację. Każdy z pojazdów wyposażony jest w pomosty, po których swobodnie może wjechać wózek inwalidzki.

Pojazdy po modernizacji są w stanie rozpędzić się do 120 km/h. Feniksy 57 trafią do obsługi tras w woj. wielkopolskim, co pozwoli na obsługę połączeń w tym województwie od nowego rozkładu jazdy 2017/2018 wyłącznie nowym lub zmodernizowanym taborem.

 

RIRM

drukuj