fot. Monika Bilska

„Nasz Dziennik”: Krzyż musi być chroniony

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro kwestionuje wyrok sądu w sprawie nauczycielki, która zdjęła krzyż w szkole – informuje „Nasz Dziennik”. Sprawa dotyczy emerytowanej nauczycielki Grażyny Juszczyk. W 2013 r. dwukrotnie zdjęła ona krzyż w pokoju nauczycielskim szkoły w Krapkowicach.  

Nauczycielka, czując się dotknięta reakcją na swoje działania, pozwała też dyrektor placówki. Zarzuciła jej m.in. dyskryminację i moralne molestowanie.

Sądy okręgowy i apelacyjny opowiedziały się po stronie nauczycielki, a Sąd Najwyższy odrzucił kasację skierowaną przez prokuraturę.

Teraz Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro skierował do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną. Domaga się uchylenia wyroku Sądu Apelacyjnego i orzeczenia przez Sąd Najwyższy „co do istoty sprawy”.

Prawnicy wskazują, że symbole religijne prezentowane publicznie nie naruszają dóbr osobistych osób niewierzących. Historyk prof. Mieczysław Ryba przypomniał z kolei, że krzyż jest obecny w Polsce od początku jej państwowości.

– Polska jest poddawana procesowi laicyzacji i szkoła jest i będzie miejscem potężnej walki ideowej czy religijnej. Natomiast twierdzenie, że krzyż narusza czyjekolwiek prawa, jest twierdzeniem tak absurdalnym, że aż trudno to komentować. Pamiętajmy o tym, że w naszej tradycji ten krzyż był obecny przez całą tysiącletnią państwowość i nikogo to nie krzywdziło, i nie naruszało niczyich praw – powiedział prof. Mieczysław Ryba.

Prof. Mieczysław Ryba zaznaczył, że uchylenie wyroku Sądu Apelacyjnego mogłoby być przykładem na przyszłość i punktem odniesienia w podobnych sprawach.

RIRM

drukuj