fot. PAP/Roman Zawistowski

Min. J. K. Ardanowski: Na rynku wewnętrznym żywności nie zabraknie

Polska jest dużym krajem eksportowym, nadwyżkowym, mamy znacznie więcej żywności niż Polacy są w stanie zjeść. Na rynku wewnętrznym żywności nie zabraknie, ale zachowujmy się racjonalnie tam, gdzie od nas to zależy – apelował minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Minister rolnictwa podkreślił, że w Polsce nie zabraknie żywności w związku z pandemią koronawirusa.

– Szanowni Państwo. Drodzy rolnicy. Pandemia koronawirusa zmusza nas do określonych zachowań, również nas rolników. Kilka praktycznych wskazówek: przede wszystkim, nie zabraknie w Polsce żywności. To jest informacja również dla konsumentów. Mamy odpowiednie zapasy surowców, również w magazynach przetwórczych jest sporo żywności już gotowej do sprzedaży – mówił minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Te chwilowe zwiększenie zakupów wynika z jakiejś paniki – kontynuował minister.

– Natomiast sklepy działają, nie ma żadnych zaleceń, by ograniczać pracę sklepów wielkopowierzchniowych czy galerii handlowych, czy innych form sprzedaży, więc nie ma żadnej obawy, że sklepy przestaną sprzedawać. Producenci żywności sygnalizują, że mają niewykorzystane moce. Jeżeli handel zamówi dodatkowe ilości produktów, oni są w stanie je wytworzyć, a surowców nie brakuje. Polska jest dużym krajem eksportowym, nadwyżkowym, mamy znacznie więcej żywności niż Polacy są w stanie zjeść – oznajmił szef resortu rolnictwa.

Na rynku wewnętrznym żywności nie zabraknie – zaakcentował polityk.

– Ale zachowujmy się racjonalnie tam, gdzie od nas to zależy, przede wszystkim nie bierzmy udziału w dużych zgromadzeniach na przykład targowiskach, jarmarkach. Ograniczmy do minimum tego typu miejsca. Kolejna sprawa, żywność nie jest sposobem przenoszenia koronawirusa. Starajmy się ograniczać kontakty międzyludzkie do niezbędnego minimum, w związku z tym również apel: chociaż od najbliższego poniedziałku piętnastego marca rozpocznie się przyjmowanie wniosków o dopłaty bezpośrednie i pierwszy raz w tym roku również o wsparcie dla bydła i świń utrzymywanych w warunkach podwyższonego dobrostanu– powiedział Jan Krzysztof Ardanowski.

Starajmy się składać wszystkie wnioski przez internet – apelował minister.

– Tak zresztą jak w zeszłym roku 90 procent rolników uczyniło, natomiast jeżeli ktoś nie jest w stanie przez internet kontaktować się z Agencją Restrukturyzacji, to proszę czynić to dopiero za kilka tygodni. Proszę Państwa, to są proste rzeczy, to nie są przepisy prawa, to nie są jakieś skodyfikowane, określone w ustawach czy rozporządzeniach działania. One wynikają z prostej logiki, a my rolnicy jesteśmy ludźmi praktycznymi, racjonalnie myślącymi, w związku z tym posługujmy się głową i starajmy ograniczyć do minimum kontakty z innymi – podsumował minister rolnictwa.

radiomaryja.pl

drukuj