Min. Cyfryzacji przygotowało prezent z okazji Tłustego Czwartku

Z okazji Tłustego Czwartku Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało coś dla miłośników słodyczy. Resort opublikował listę regionalnych słodkich przysmaków. Mają stanowić alternatywę, dla tych którzy oprócz tradycyjnych pączków chcieliby spróbować czegoś innego.

 

Pełna lista dostępna jest pod adresem dane.gov.pl, w zakładce produkty regionalne i tradycyjne. Minister cyfryzacji Marek Zagórski wskazał, że jest ich tam ponad 1800.

– Na przykład grochowinki kociewskie, czyli taki przysmak z województwa pomorskiego, który nazwę bierze od wyglądu, bo po usmażeniu przypomina wysuszone strąki grochu. Także śląski chrustek, czyli coś w rodzaju faworek albo pączki żakowolskie z powidłami z antonówek. Mamy też bardzo dużo ciastek regionalnych, które zawsze polecamy, jeżeli ktoś odwiedza województwo kujawsko-pomorskie, skoro jesteśmy w Radiu Maryja, to są takie ciastka, które się nazywają amoniaczki – powiedział min. Marek Zagórski.

Oprócz słodkości, na stronie dane.gov.pl znajdziemy też inne ciekawe informacje m.in. z zakresu zdrowia, budżetu, pogody czy turystyki.

 

Resort cyfryzacji podkreślił, że portal zasilany jest danymi już z ponad 120 instytucji. Wciąż się rozwija i jest wzbogacany o nowe funkcjonalności.

 

RIRM

drukuj