Kościół XXI wieku hasłem tegorocznej ekstremalnej Drogi Krzyżowej

Nawet 100 tys. pątników w 20 krajach weźmie w tym roku udział w ekstremalnej Drodze Krzyżowej. Nocą, w milczeniu i samotności, każdy z nich przejdzie pieszo jedną z kilkuset tras liczących od 40 do 133 km – poinformował PAP w poniedziałek franciszkanin o. Jacek Wójtowicz.

„Ekstremalna Droga Krzyżowa czerpie z duchowości św. Franciszka z Asyżu – dużo ducha przy pełnym zaangażowaniu ciała” – podał jeden z jej współorganizatorów o. Wójtowicz.

Odbywa się zawsze w Wielkim Poście. W tym roku większość pątników wyruszy w drogę 12 kwietnia. Rozpoczną Mszą św. o godz. 20.00, a potem wyjdą na wybrane przez siebie, wcześniej przygotowane trasy. Na stronie www.edk.org.pl można ich znaleźć blisko 400 – nie tylko w Polsce, ale również w Wielkiej Brytanii, Norwegii, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych czy w Kanadzie.

Podczas drogi krzyżowej – jak podkreślił o. Wójtowicz – „obowiązuje zasada skupienia i milczenia, a pątnicy idą samotnie lub w niewielkich grupach”.

Dodał, że mają ze sobą aplikację z opisem trasy i śladem GPS, ale z orientacją w terenie muszą sobie radzić sami, sami też troszczą się o swoje bezpieczeństwo. Po drodze zatrzymują się przy wyznaczonych stacjach drogi krzyżowej, gdzie czytają specjalnie dla nich przygotowane rozważania lub słuchają ich, korzystając z urządzeń mobilnych. Wędrówka kończy się zazwyczaj rano dotarciem do punktu docelowego. Z reguły jest to sanktuarium.

O. Wójtowicz zaznaczył, że ekstremalna Droga Krzyżowa to jeden z najszybciej rozwijających się ruchów religijnych na świecie.

„Korzysta z nowoczesnych technologii, a jednocześnie stanowi powrót do korzeni chrześcijaństwa. Pierwsi chrześcijanie, podobnie jak ludzie w XXI w., nie mieli czasu w ciągu dnia, dlatego odprawiali Mszę św. w nocy. I dla nich również praktykowanie chrześcijaństwa było inwestycją w nowe życie” – podkreślił franciszkanin.

Więcej informacji, trasy i szczegóły dotyczące zapisów na www.edk.org.pl.

PAP/RIRM

drukuj