fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

Komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha kolejnych świadków

Sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha dziś kolejnych świadków. Swoje zeznania złożą były prezes Finroyal Andrzej Korytkowski oraz Danuta Jacuk-Plichta, teściowa twórcy Amber Gold Marcina P., która była zatrudniona w spółce.

We wtorek i w środę przesłuchanych zostanie natomiast czworo współpracowników spółki m.in. Krzysztof Kuśmierczyk, który pełnił funkcję dyrektora departamentu bezpieczeństwa.

W czwartek sejmowa komisja zbierze się na zamkniętym posiedzeniu, podczas którego głosowana będzie następna lista świadków związanych m.in. z policją i służbami specjalnymi.

– Jest wskazanie, aby to były służby specjalne, policja, oczywiście w połączeniu z prokuraturą, dlatego że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego działała na zlecenie prokuratury w Gdańsku, więc to wszystko będzie się ze sobą łączyć. Można założyć, że część prokuratorów, która stawała przed komisją w tamtym roku, stanie jeszcze raz, tylko w innym temacie. Myślę, że jest tutaj pewne niebezpieczeństwo, jeżeli chodzi o opinię publiczną. Musimy rozważyć jaka część tych świadków będzie przesłuchiwana na posiedzeniu z wyłączeniem jawności z uwagi na tajemnice, które mogą być poruszane. Oczywiście, komisja będzie robiła wszystko, aby te posiedzenia były jak najbardziej jawne, natomiast liczymy się z tym, że część może być niejawna – mówi przewodnicząca komisji poseł Małgorzata Wasserman.

Firma Amber Gold powstała na początku 2009 r. i miała inwestować w złoto oraz inne kruszce. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji.

Głośno o sytuacji spółki Amber Gold zrobiło się w lipcu 2012 r., kiedy zbankrutowały należące do niej linie OLT Express. Po ok. dwóch tygodniach Amber Gold ogłosiła likwidację, a tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich.

Według ustaleń, w latach 2009-2012 w ramach tzw. piramidy finansowej firma oszukała w sumie niemal 19 tys. swoich klientów doprowadzając do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł.

RIRM

drukuj