PAP/Sebastian Borowski

Kampania wyborcza. Prezydent A. Duda: Chcę chronić polską rodzinę ze wszystkich sił

Obaj kandydaci na prezydenta – ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda i kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski – kontynuują spotkania z mieszkańcami.

Prezydent Andrzej Duda na ostatniej prostej kampanii bardzo mocno stawia na rodzinę. O jej ochronie i tradycyjnych wartościach prezydent RP mówił w sobotę w Wałbrzychu.

– To są nasze wartości, które pozwoliły nam przetrwać najtrudniejsze czasy, także te, kiedy nie było polskiego państwa. To jest wszystko to, co zawsze tkwiło w polskiej rodzinie. Dlatego polska rodzina jest tak cenna. I dlatego ja polską rodzinę chcę chronić ze wszystkich sił – akcentował prezydent Andrzej Duda.

Tę ochronę rodzinie, a przede wszystkim dzieciom, ma gwarantować m.in. zakaz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe.

– W polskiej konstytucji powinien znaleźć się – expressis verbis – zapis, że wykluczone jest przysposobienie dziecka lub adopcja dziecka przez osobę pozostającą w związku jednopłciowym. Dla bezpieczeństwa dziecka, dla jego prawidłowego wychowania, dla strzeżenia przez polskie państwo praw dziecka – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Specjalny dokument w tej sprawie prezydent Andrzej Duda podpisze w poniedziałek.

Na propozycję prezydenta odpowiedział w Kaliszu Rafał Trzaskowski. Kandydat Koalicji Obywatelskiej twierdzi, że jest przeciwko adopcji dzieci przez osoby homoseksualne.

– Nie wiem panie prezydencie, nie wiem panie prezesie, bo wy nas tak strasznie lubicie pouczać czym jest rodzina. Dzisiaj chcecie zmieniać konstytucję, żeby doprowadzić do tego, żeby pary jednopłciowe nie mogły adoptować dzieci, ale kto optuje za takim rozwiązaniem? Nikt nie optuje za takim rozwiązaniem – mówił Rafał Trzaskowski, kandydat PO na prezydenta.

Wcześniej deklarował poparcie dla tzw. związków partnerskich i małżeństw osób tej samej płci.

– Bardzo bym chciał być pierwszym prezydentem Warszawy, który takiego ślubu mógłby udzielić. To są moje osobiste przekonania – wskazywał Rafał Trzaskowski w TVN 24 ubiegając się o stanowisko prezydenta Warszawy.

Wsparcie dla par homo Rafał Trzaskowski zawarł w swoim programie wyborczym.

„W ramach przysługującej mi inicjatywy ustawodawczej przedstawię projekt ustawy o związkach partnerskich, zgodny z założeniami poselskiego projektu złożonego do Sejmu w poprzedniej kadencji” – czytamy w jednym z punktów programu Rafała Trzaskowskiego.

W treści tego projektu czytamy, że partner może przysposobić sobie zastępczego drugiego partnera w pierwszym stopniu pokrewieństwa na zasadach określonych w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym z 1964 roku.

Co to w praktyce oznacza?

– To jest legalna definicja adopcji. W programie Rafała Trzaskowskiego znalazło się przyzwolenie i  zgoda na adopcję przez pary homoseksualne. To jest ustawodawczy plan Rabieja, który zawierał, że najpierw związki partnerskie, później małżeństwa homoseksualne, a na końcu homoadopcje – wskazał Jan Kanthak z Solidarnej Polski.

Na ostatniej prostej kampanii pojawia się wiele nieuczciwych chwytów. Niektórzy działacze PO na portalach społecznościowych przekonują, zwłaszcza osoby starsze, że jeśli głosowały w I turze na Andrzeja Dudę nie muszą iść na wybory w II turze.

To kłamstwo – podkreślił poseł PiS Kacper Płażyński.

– Należy to traktować niestety, ale jako jakąś zmasowaną akcję, która ma jednak spróbować odebrać zwycięstwo prezydentowi Andrzejowi Dudzie – mówił Kacper Płażyński.

To pokazuje, że PO nie ma nic innego do zaoferowania, jak kłamstwo i agresję -dodał poseł PiS Przemysław Czarnek.

– Nie możemy do tego dopuścić, żeby kandydat awanturników i agresorów był prezydentem RP – akcentował prof. Przemysław Czarnek.

Dlatego też w obozie Zjednoczonej Prawicy pełna mobilizacja. Politycy w różnych miejscach  w Polsce zachęcają do głosowania na Andrzeja Dudę.

– My nie chcemy wojny na górze, nie chcemy chaosu, nie chcemy anarchii. Stąd też apel, aby dać Polakom normalnie żyć, pracować, a to właśnie oznacza wybór prezydenta Andrzeja Dudy – podkreślał w Toruniu europoseł PiS Ryszard Czarnecki.

Mocne wsparcie starający się o reelekcję prezydent ma też ze strony szefa rządu. Mateusz Morawiecki w Kętrzynie mówił o dalszej współpracy z prezydentem Andrzejem Dudą.

– Inwestowanie małe, średnie, większe projekty – to jest cały nasz plan na kolejne kwartały, kolejne lata. Razem z panem prezydentem Andrzejem Dudę przygotowaliśmy szeroko zakrojony plan inwestycyjny – akcentował premier Mateusz Morawiecki.

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się w niedzielę 12 lipca.

TV Trwam News

drukuj