Debata z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy

Prezydent Polski Andrzej Duda nie boi się odpowiadać na pytania Polaków. Udowodnił to w trakcie poniedziałkowej debaty, gdzie odpowiadał na pytania nie tylko obecnych na niej obywateli, ale także internautów. Zaproszenia do debaty nie przyjął kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski.

Podczas debaty w Końskich prezydent został zapytany o finansowanie programów socjalnych.

– Prowadziliśmy wreszcie uczciwą politykę podatkową, zatkaliśmy lukę VAT, wcześniej PO-PSL pozwalało nas okradać z 50 mld rocznie. My większość tych pieniędzy wydaliśmy właśnie na potrzeby społeczne. Dziś te pieniądze wracają z powrotem do podatników. To jest prawdziwa opisana w konstytucji społeczna gospodarka rynkowa i ja taką politykę chcę kontynuować, plus do tego chcę dodać w najbliższych latach potężny impuls rozwojowy, bo chcę, żebyśmy wykonali skok jakościowy jeżeli chodzi o poziom życia w naszym kraju – podkreślał prezydent.

Jednocześnie Andrzej Duda zapewnił, że jeśli zostanie prezydentem, wszystkie programy społeczne, jak „500 plus”, „300 plus” czy 13. emerytura będą utrzymane.

– Sytuacja jest dobra i śmiało mogę powiedzieć, że jest ona pod kontrolą. Pieniędzy na realizację tych elementów nie brakuje i wierzę w to, że nie braknie – zapewniał Andrzej Duda.

Mieszkańcy pytali prezydenta o dopłaty bezpośrednie dla rolników. Teraz są one wypłacane według stawek wynegocjowanych jeszcze przez rząd PO-PSL. Obecnie trwają negocjacje. Dzięki działaniom prezydenta, rządu PiS i komisarza Janusza Wojciechowskiego – kwota w nowej perspektywie finansowej będzie jednak znacznie wyższa niż planowano.

– To będzie nie 30,5, ale 33,5 miliarda euro na następną perspektywę finansową. Będziemy czynili wszystko, aby w ramach także i tych środków udało nam się na tyle zwiększyć te dopłaty bezpośrednie dla polskich rolników, aby sięgnęły one rzeczywiście średniej wypłat, jakie są realizowane w ramach Unii Europejskiej – mówił prezydent.

Prezydent zwrócił też uwagę, że obecnie w związku z pandemią koronawirusa wielu rolników znalazło się w trudnej sytuacji. Dlatego w  najbliższym czasie otrzymają dodatkowe świadczenia odszkodowawcze.

– Troska o polskich rolników jest dla mnie elementem niezwykle istotnym. Chciałbym, żeby polscy rolnicy niezależnie od okoliczności mieli ten komfort, że państwo o nich dba. Zawsze o tym mówię i taką politykę chcę nadal prowadzić – akcentował.

Pojawiało się także pytanie o eutanazję. Od strony moralnej jest ona „absolutnie niedozwolona” – mówił Andrzej Duda.

– Nigdy nie zgodzę się na to, aby w Polsce została w jakimkolwiek stopniu dopuszczona eutanazja, czyli przerwanie życia człowieka przed jego naturalną śmiercią. Dla mnie to jest bardzo ważne, bo życie ludzkie jest kwestią fundamentalną. Wywieranie jakiejkolwiek presji, aby osoba wcześniej zakończyła swoje życie, jest czymś absolutnie nagannym, absolutnie niedopuszczalnym – podkreślił prezydent.

Prezydent został zapytany o to, jak sobie wyobraża reformę edukacji „z poszanowaniem wartości, które wyznajemy w rodzinach”.

– To konstytucyjne prawo rodziców, by z jednej strony mogli wychowywać dzieci zgodnie ze własnymi przekonaniami, ale z drugiej strony, aby mogli zapobiegać temu, aby ktoś nie przekazywał ich dzieciom treści według nich niepożądanych, które np. mogą je sprowadzić na złą drogę, mogą je demoralizować. Chciałbym, aby rodzice mieli kontrolę nad tymi dodatkowymi elementami edukacyjnymi, które mogą być do szkoły wprowadzane przez organizacje pozarządowe czy przez stowarzyszenia – zaznaczył.

Andrzej Duda podkreślił, że jest zwolennikiem modelu równego rozwoju kraju.

– To dlatego postuluję utworzenie funduszu inwestycji lokalnych, aby nawet najmniejsze samorządy miały pieniądze na to, by realizować – choćby wspomagając się środkami unijnymi – inwestycje w zakresie instytucji kultury, sportu, rekreacji oraz rozwijania różnych instytucji, które podnoszą poziom życia w danych miejscowościach – powiedział.

Andrzej Duda podczas debaty odniósł się do szczepionki na koronawirusa.

– Nie ukrywam, że mam nadzieję, że rzeczywiście ten lek zostanie tam właśnie – w Stanach Zjednoczonych opracowany i że my dzięki tej współpracy będziemy tymi, którzy w pierwszej kolejności będą mogli z niego skorzystać. Uważam, że szczepienia na koronawirusa absolutnie nie powinny być obowiązkowe. Kto chce, jeżeli będzie szczepionka, niech się zaszczepi, ale kto nie chce – to jest jego osobista decyzja – zapewniał.

Prezydent dodał, że szczepienia powinny być nieodpłatnie dostępne przede wszystkim dla seniorów. Andrzej Duda w Końskich po raz kolejny zapewnił o wsparciu ludzi młodych.

– Polska jest dzisiaj państwem bezpiecznym, ma znakomite relacje ze USA. Ja właśnie tak chciałbym, żeby nasz kraj rozwijał się w przyszłości i tak chcę nadal rozwijać Polskę, żeby wzrastał poziom życia, żeby wzrastały wynagrodzenia, żeby młodzi ludzie w tym właśnie odnajdywali magnes do tego, żeby tutaj pracować i znajdować ambitne zajęcia – dodał.

https://www.youtube.com/watch?v=nQMIxl9mnQY

Prezydent Andrzej Duda, po debacie, późnym wieczorem spotkał się z mieszkańcami miasta.

TV Trwam News

drukuj