fot. Caritas

Caritas Polska zaprasza do wsparcia cierpiących Syryjczyków

Coraz trudniejsza sytuacja w ogarniętych kryzysem humanitarnym krajach Bliskiego Wschodu sprawia, że wielu mieszkańców Syrii, Jemenu i Strefy Gazy balansuje na granicy przetrwania.

– Nasza pomoc jest im niezbędna – przekonywał ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

W ostatnich tygodniach w syryjskiej prowincji Idlib ze swoich domów uciekło przed wojną blisko milion ludzi. Od grudnia ubiegłego roku trwa tam ofensywa sił rządowych wspieranych przez Rosję, skierowana przeciwko oddziałom opozycji. Exodus odbywa się w trudnych warunkach.

– Sytuacja jest dramatyczna, w szczególności dla osób chorych, starszych i dzieci. W Syrii jest ponad 6 milionów przesiedleńców wewnętrznych. Nie wszyscy w nowym miejscu mają dach nad głową, a trwająca nadal zima doskwiera im szczególnie nocami. To także poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Obrazu dramatu dopełniają horrendalne ceny żywności, brak opieki medycznej, fatalne warunki sanitarne i oczywiście ciągłe zagrożenie, powodowane przez bombardowania i ostrzały. Mamy informację, że znacznemu pogorszeniu uległa sytuacja w regionach, do których ludzie uciekają ze strefy walki. Dotyczy to m.in. Aleppo, gdzie prowadzimy działania pomocowe – mówiła Sylwia Hazboun, koordynatorka programu „Rodzina Rodzinie” realizowanego przez Caritas Polska.

Jej słowa potwierdziła Carla Audo ze współpracującego z Caritas, Centrum Nadziei w Aleppo.

– Zachodnia część Aleppo była w ostatnich miesiącach bardzo niebezpieczna. Ciągłe ostrzały i bombardowania przynoszą mieszkańcom okolic ogromny strach. Do tego należy dodać trudności ekonomiczne. Od początku zimy ceny oleju opałowego do ogrzewania domów wzrosły czterokrotnie. Ceny leków i podstawowych zabiegów medycznych są niewyobrażalne, często równe wartości całego dobytku osoby potrzebującej – relacjonowała Carla Audo.

Polacy nie zostawiają Syryjczyków w potrzebie. W ciągu 3 lat za pośrednictwem programu „Rodzina Rodzinie”, przekazali rodzinom w Syrii wsparcie o wartości 54 mln zł.

– Za te pieniądze dziewięć tysięcy konkretnych syryjskich rodzin mogło m.in. kupić żywność, leki, zapłacić za leczenie lub rehabilitację bliskich, którzy ucierpieli w wyniku wojny. Pomogliśmy też wielu małym przedsiębiorcom w odbudowaniu ich firm, tak aby nie byli skazani na pomoc humanitarną i mogli sami zarabiać na utrzymanie swoich rodzin – powiedziała Sylwia Hazboun.

– To wielkie świadectwo wrażliwości i empatii Polaków, ale tej wrażliwości i empatii potrzeba nadal, bo nasza pomoc jest na Bliskim Wschodzie wciąż niezbędna. W ostatnim czasie wsparciem programu Rodzina Rodzinie objęliśmy także mieszkańców Strefy Gazy, gdzie blisko dwa miliony ludzi wegetuje w koszmarnych warunkach. W Wielkim Poście, rozpamiętując wydarzenia Męki Pańskiej, w naturalny sposób zwracamy swoje myśli i modlitwy ku cierpiącym. To także czas na to, aby tam, gdzie to możliwe, starać się ulżyć naszym bliźnim w ich cierpieniach – podkreślił ks. Marcin Iżycki.

O tym, że apele o pomoc nie pozostają bez odzewu, świadczy ostatnia kampania Caritas Polska na rzecz Jemenu. Sytuacja w tym kraju, będącym areną wojny domowej o skomplikowanym podłożu politycznym, jest uznawana przez ONZ za największy współczesny kryzys humanitarny na świecie. Jednym z problemów wielu Jemeńczyków jest brak dostępu do służby zdrowia, co w połączeniu z niedożywieniem i zniszczeniem infrastruktury sanitarnej, skutkuje epidemią cholery. Caritas Polska, wraz z Polską Akcją Humanitarną, objęły pomocą ośrodek zdrowia w miejscowości Imran pod Adenem. Został on w ubiegłym roku odbudowany z wojennych zniszczeń, wyposażony i uruchomiony na nowo. Teraz, w wyniku kampanii prowadzonej przez Caritas Polska, udało się w 2 tygodnie zebrać ponad 200 tys. zł na jego funkcjonowanie w 2020 r. Dzięki tym środkom będzie możliwe m.in. opłacenie personelu i zakupienie lekarstw.

– To jest konkretna, realna pomoc. Mieszkańcy Imran jeszcze niedawno musieli poszukiwać pomocy lekarskiej w oddalonym o 30 km szpitalu Al Masafi. To bardzo uboga społeczność i mało kogo stać na opłacenie transportu. Dzięki pomocy z Polski, wiejska przychodnia wznowiła funkcjonowanie. Dziś to pierwszy punkt pomocy medycznej dla 6,5 tys. mieszkańców Imran i okolic. W ich imieniu pragniemy wyrazić ogromną wdzięczność wszystkim, którzy wspomogli działalność przychodni – mówiła Marianna Chlebowska, koordynatorka projektów zagranicznych w Caritas Polska.

– Wielki Post to dla chrześcijan okres podejmowanych świadomie wyrzeczeń. Zachęcamy do tego, aby wielkopostnej refleksji i modlitwie towarzyszyła ofiarność i aby cierpiącego Chrystusa potrafić dostrzec w drugim człowieku – zaapelował ks. Marcin Iżycki.

Obecnie, w związku ze szczególnie trudną sytuacją w Syrii, Caritas Polska zwraca się z prośbą o wsparcie projektów realizowanych w tym kraju. Pomóc można wysyłając SMS o treści SYRIA na numer 72052, lub dokonując wpłaty: na konto 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 (tytuł wpłaty: Syria) lub na stronie rodzinarodzinie.caritas.pl.

Caritas Polska/radiomaryja.pl

drukuj