fot. https://twitter.com/Straz_Graniczna

1 mln 300 tys. Ukraińców w Polsce

W Polsce przebywa obecnie około jednego miliona trzystu tysięcy uchodźców z Ukrainy. To głównie kobiety i dzieci. Wielu z nich – jak poinformował  Maciej Wąsik, wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – znalazło już pracę.

Od początku wojny na Ukrainie do Polski wjechało ponad 5,5 mln uchodźców.

To są prawdziwi uchodźcy. Oni uciekają przed straszną wojną, która  rozgrywa się na Ukrainie – mówił Maciej Wąsik.

Część z nich schronienia szuka dalej, w kolejnych krajach Europy. Udają się na Zachód. Inni wrócili już do siebie, gdy sowiecka ofensywa wycofała się głównie na wschód kraju. Są też tacy, którzy zostali. Niewykluczone, że z Polską będą wiązać swoją przyszłość.

– W tej chwili w Polsce przebywa około 1 mln 300 tys. Ukraińców, głównie kobiet i dzieci. W większości już kobiety rozpoczęły pracę, dzieci przygotowały się do edukacji w szkołach polskich – zauważył wiceszef MSWiA.

Wielu z nich wszystko zaczyna od nowa. Większości się to udaje.

W ośrodkach organizowanych przez rząd, samorządy, jest ledwie 10 proc. tych ludzi. Reszta już albo wynajęła mieszkanie, albo mieszka u Polaków zaznaczył Maciej Wąsik.

Także dane resortu rodziny wskazują na szybki wzrost liczby Ukraińców podejmujących pracę w Polsce. Od początku inwazji to już ponad 350 tys. osób.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl