Polska firma zbrojeniowa z offsetem dla Malezji

Spółka WBE Technologies wchodząca w skład Grupy WB – największego polskiego prywatnego koncernu obronnego – podpisała w środę w Kuala Lumpur umowę offsetową związaną ze sprzedażą systemów łączności dla malezyjskiego wojska – poinformowała Grupa WB.

Umowa z ministerstwem obrony Malezji oraz firmą Deftech (DRB-HICOM Defence Technologies Sdn. Bhd) dotycząca transferu technologii, została podpisana na targach Defence Services Asia 2018, które odbywają się w dniach 16-19 kwietnia w stolicy Malezji. Umowa przewiduje tworzenie i rozwój systemów wsparcia logistycznego: serwisu, napraw i obsługi, a także przekazywanie partnerom malezyjskim rozwiązań Grupy WB przy projektach bezzałogowych systemów powietrznych.

„Bardzo się cieszymy, że polskie technologie obronne zyskują renomę i uznanie w świecie. Podpisana dzisiaj przez nas umowa jest kolejnym przykładem, że długoletnia i przemyślana strategia rozwoju w połączeniu ze współpracą z partnerami na lokalnym rynku przynosi wymierne i korzystne efekty” – powiedział po podpisaniu umowy, cytowany w komunikacie, prezes Grupy WB Piotr Wojciechowski.

Prezes WBE Technologies Piotr Szymczak dodał, że „Malezja to rynek niezwykle atrakcyjny i chłonny w kontekście innowacyjnych technologii i rozwiązań dla sektora obronnego”.

Zaznaczył, że podpisanie umowy oznacza nie tylko dostarczenie najbardziej zaawansowanych rozwiązań Grupy WB dla malezyjskiej armii, „ale i dalszy rozwój polskiego eksportu w zakresie sprzętu wojskowego i tworzenie odpowiednich warunków dla sektorowej kooperacji przemysłowo–technicznej w ramach współpracy między naszymi krajami”.

WB Electronics działa na rynku malezyjskim od blisko 10 lat, oferując własne rozwiązania w zakresie systemów łączności wewnętrznej (system Fonet) oraz zewnętrznej (radiostacja osobista 35010 Radmor). Systemy są stosowane w malezyjskich kołowych transporterach opancerzonych 8×8 Gempita. Program zakłada produkcję, wyposażenie oraz wdrożenie do eksploatacji 257 pojazdów w 12 wariantach, przeznaczonych głównie na użytek jednostek pancernych oraz piechoty zmotoryzowanej. Systemy Grupy WB są montowane we wszystkich wariantach pojazdu.

Grupa WB podkreśliła, że ma w Kuala Lumpur swoje przedstawicielstwo, a poprzez swoją spółkę WBE Technologies zajmuje się naprawami gwarancyjnymi, dostawami części zamiennych oraz systemów wsparcia logistycznego w Malezji i regionie.

Grupa WB to największy prywatny producent sprzętu dla wojska. W listopadzie ub. r. Ministerstwo Obrony Narodowej zawarło z tą firmą umowę na 1000 bezzałogowych aparatów latających Warmate, mogących przenosić głowice bojowe. Tego typu amunicję krążąca Grupa WB dostarcza kilku krajom, m. in. Ukrainie.

WB Electronics dostarcza wojsku także bezzałogowce FlyEye, uczestniczy w programach armatohaubicy Krab, produkuje elementy wieży samobieżnego moździerza Rak, uczestniczy jako producent radiostacji w programie indywidualnego wyposażenia żołnierza Tytan.

W listopadzie ub. r. zawarła z australijską firmą Cablex porozumienie w sprawie transferu technologii, wspólnych prac rozwojowych i wprowadzenia swoich wyrobów na rynek australijski.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl