fot. PAP/EPA

Malezja: Aresztowano 13 osób podejrzanych o związki z IS

Władze Malezji poinformowały w środę o aresztowaniu 13 obywateli tego kraju podejrzanych o związki z Państwem Islamskim (IS), którzy planowali wyjazd do Syrii, aby dołączyć do bojowników tego dżihadystycznego ugrupowania.

Policja przeszukała w poniedziałek restaurację w miejscowości Shah Alam pod Kuala Lumpur, gdzie zbierała się grupa, w tym kobiety, przygotowując się do opuszczenia Malezji. „Trwa śledztwo i obecnie przeszukujemy ich mieszkania” – powiedział agencji Reuters zastępca wydziału antyterrorystycznego malezyjskiej policji Ajub Khan Mydin.

W ubiegłym miesiącu policja zatrzymała na lotnisku w Kuala Lumpur trzech mężczyzn zarzucając im, że wyjeżdżają do Syrii, aby przyłączyć się do sił IS.

Od kwietnia w Malezji aresztowano łącznie 16 osób podejrzanych o kontakty z Państwem Islamskim. Władze uważają, że obecnie w Syrii i Iraku walczy po stronie IS co najmniej 30 Malezyjczyków. W czerwcu MSZ w Kuala Lumpur podało w oświadczeniu, że w walkach w Syrii zginęło prawdopodobnie 15 Malezyjczyków.

Ochotnicy do walk w Syrii i Iraku u boku bojowników Państwa Islamskiego rekrutowani są w Malezji za pośrednictwem portali społecznościowych – pisze Reuters.

PAP

drukuj