fot. PAP/EPA

Państwo Islamskie w ofensywie

Mimo tego, że do koalicji przeciwko dżihadystom przystąpiło już ponad 50 państw, nadal nie powstał skuteczny plan, jak powstrzymać Islamistów.

Siły zbrojne USA nadal atakują pozycje Państwa Islamskiego w rejonie Kobane przy granicy z Turcją. W razie zdobycia tego strategicznego miasta, islamscy fanatycy uzyskaliby pełną kontrolę nad sięgającym aż po Irak przygranicznym korytarzem terytorialnym. Oblężenie miasta trwa od połowy września.

Trwający wciąż szturm islamistów potwierdza brak skutecznych działań koalicji międzynarodowej. Mimo pojedynczych bombardowań, głównie sił amerykańskich, na barkach Kurdów spoczywa osamotniona walka z radykalnymi islamistami.

Bojownicy, mimo nalotów sił amerykańskich przesuwają się do przodu. W obliczu terroru mieszkańcy Syrii i Iraku próbują uciekać, by ratować swoje życie. Podobnie było w przypadku rodziny mieszkającego od lat w Polsce profesora Bassama Aouila. Najpierw miasto Homs, w którym mieszkali, nękane było wojną domową. Teraz u bram czekają ekstremiści z Państwa Islamskiego.

– Rodzina była dokładnie 2 lata oblężona w Homsie, oczywiście wraz z tysiącami ludzi. Nie mieli tam nawet możliwości wyżywienia, nie mieli lekarstw, czegokolwiek – nic tam nie było. Bogu dzięki udało mi się ich wyciągnąć, załatwić paszporty. Jest tam jeszcze jedna siostra i jeden brat. Mam nadzieję, że również wkrótce uda mi się ich tutaj ściągnąć, bo sytuacja jest katastroficzna – podkreśla dr Bassam Aouil, wykładowca UKW w Bydgoszczy.

W dniach od 28 do 30 listopada papież Franciszek uda się w czwartą papieską podróż do Turcji. Należy się spodziewać, że w trakcie wizyty Ojciec Święty odniesie się do wojny w Syrii i sytuacji na całym Bliskim Wschodzie, a zwłaszcza na terenach, opanowanych przez Państwo Islamskie, gdzie dochodzi do aktów terroryzmu i prześladowań chrześcijan. Wizycie towarzyszyć będą nadzwyczajne środki ostrożności z powodu kierowanych przez dżihadystów pogróżek pod adresem Watykanu.

 

 

TV Trwam News

drukuj