Polska będzie walczyć o prawdę historyczną w kwestii Holokaustu i obozów śmierci

Walka o pamięć historyczną to również walka o podmiotowe traktowanie na arenie międzynarodowej – mówi prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Aby to osiągnąć Polska, musi zadbać o zrozumiały przekaz ws. historii II wojny światowej na ziemiach polskich innym narodom. Jednak opozycja zauważa, że polskie argumenty nie mogą naruszać naszych relacji międzynarodowych.

Krytyka ustawy o IPN i oskarżenie Polski o współudział w Holocauście bulwersuje rodziny ofiar niemieckich zbrodni.

– Jestem przerażony tą sytuacją, ponieważ wiem, czym dla mojej rodziny była śmierć moich najbliższych, mojego pradziadka, mojego dziadka w niemieckim obozie śmierci. Jestem tą sytuacją zdruzgotany, ponieważ jest to po prostu kłamstwo – mówi Mariusz Talarek.

Krzysztof Utkowski z Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich mówi wprost: to policzek dla nas wszystkich. W tej sprawie – jak podkreśla – nie mowy o żadnych kompromisach, dlatego trzeba wspierać polski rząd.

– Prawda i pamięć nie jest na sprzedaż – akcentuje Krzysztof Utkowski.

Ta prawda jest niestety negowana nie tylko za granicą, ale także w Polsce.

– Mordowaliśmy, tylko nie zakładaliśmy obozów śmierci – to wypowiedź posła Platformy Obywatelskiej Marcina Święckiego.

PO domaga się zawetowania ustawy.

„Tracimy dobrych przyjaciół, historia staje się narzędziem walki politycznej, rosną nastroje antysemickie. Nie może być na to zgody. Apeluję do #PAD, by w imię polskiej racji stanu zawetował ust. o #IPN. Jako b. szef MSZ proponuję debatę ekspercką, by wypracować rozsądne przepisy” – napisał na Twitterze szef PO Grzegorz Schetyna.

Teraz przed Polską stoi poważne wyzwanie – wskazuje politolog Grzegorz Piątkowski. 

– Powinniśmy aktywnie działać na arenie międzynarodowej, aby nas głos  był słyszalny – zaznacza Grzegorz Piątkowski.

Ten głos to obrona prawdy historycznej – mówi historyk dr Robert Derewenda.

– Sytuacja, w której się znaleźliśmy, wydatnie poświadcza, że na arenie międzynarodowej są wątpliwości co do tego, kim Polska była w czasie II wojny światowej: czy była państwem okupowanym czy była państwem kolaboracyjnym z Niemcami. Trzeba zwrócić uwagę na obronę prawdy historycznej – tłumaczy dr Robert Derewenda.

To, co teraz się dzieje, to skutki wieloletnich zaniedbań polskiej dyplomacji  – wskazuje prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

– Te dwadzieścia parę lat polityki wstydu, pedagogiki wstydu, z którą łączył się zupełny brak tworzenia mechanizmów obronnych, jeżeli chodzi o naszą godność, o to wszystko, co w świecie mówi się o Polakach, przynosi dzisiaj fatalne efekty. A więc tutaj musi nastąpić zmiana. My tę zmianę, można powiedzieć, konstruujemy, chociaż trzeba powiedzieć, to bardzo trudno idzie z powodu różnych oporów – mówi Jarosław Kaczyński.

Polska już rozpoczęła ofensywę dyplomatyczną w tej sprawie.

– Będziemy cały czas prowadzić akcję informacyjną, jaka była prawda dotycząca niemieckich obozów śmierci – mówi szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski.

Pierwsze efekty już są. Minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel zapewnił w oświadczeniu, że Polska może być pewna, iż Niemcy biorą na siebie pełną odpowiedzialność za Holokaust i będą potępiać takie zafałszowania historii, jak sformułowanie „polskie obozy koncentracyjne”.

– Polska może być pewna, że jakakolwiek próba zafałszowania historii, jak w sfomułowaniu „polskie obozy koncentracyjne”, zostanie przez nas w sposób jasny i zdecydowany odrzucona – zaznaczył Sigmar Gabriel.

– Możemy określić, że minister spraw zagranicznych Niemiec stanął w prawdzie (bo w historii prawda jest najważniejsza) i wydaje się, że może to być przełomowy punkt – ocenia historyk dr Piotr Gawryszczak.

Polski rząd będzie dalej działał w tej sprawie – zapewnia szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Polska reakcja – jak mówi – powinna być spokojna. Nie możemy dać porwać się emocjom.

– Tych działań będzie w najbliższy czasie rzeczywiście bardzo dużo, nie tylko z udziałem pana premiera, najważniejszych polityków, ale chcemy zaangażować wszystkie polskie instytucje w to, żebyśmy dzisiaj spróbowali odwrócić tą fałszywą narrację, która niestety była budowana latami – wskazuje Jacek Sasin.

Rozwiązanie tej sprawy raz na zawsze jest nam dziś bardzo potrzebne – podkreśla poseł Jerzy Jachnik z Kukiz ’15.

– Przyszedł czas, żeby powiedzieć sobie prawdę, żeby ją podtrzymywać, bo temat zaczynał być niebezpieczny z punktu widzenia historycznego dla pokoleń, które po nas będą żyły – zwraca uwagę poseł Jerzy Jachnik.

Konflikt nie pozostaje bowiem bez znaczenia dla pozycji Polski na arenie międzynarodowej – mówi wiceszef polskiej dyplomacji Jan Dziedziczak.

– To jest gra o naszą pozycję dziś i jutro. To nie jest tylko rozpatrywanie historii – akcentuje wiceminister Jan Dziedziczak.

Dlatego polski rząd będzie walczył o prawdę historyczną.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl