fot. twitter.com

Polska 15 lat temu wstąpiła do Unii Europejskiej

Obchodzimy 15. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Jubileusz ten jest dobrą okazją do refleksji na temat naszego członkostwa we Wspólnocie.

15 lat temu, dokładnie 1 maja 2004 roku, Polska wraz z innymi ośmioma państwami przystąpiła do Unii Europejskiej. Członkostwo we Wspólnocie zmieniło wiele dziedzin naszego życia – wskazał w specjalnym orędziu prezydent Andrzej Duda.

– Stało się dla nas wyznaniem, ale i przyniosło liczne korzyści. Otwarcie granic dało Polakom nowe możliwości, wiele polskich firm odniosło sukces w Europie, a Polska zmieniła się dzięki dobrze wykorzystanym środkom unijnym. Wspólny rynek nie oznaczał zniesienia konkurencji, a unijne pieniądze same niczego nie zdziałały. To my wykorzystaliśmy swoją szansę, dlatego chcę z całą mocą podkreślić, że sukces 15 lat polskiego członkostwa w UE to wielki sukces nas wszystkich – mówił Andrzej Duda.

Unia Europejska jest silna, ale może być jeszcze silniejsza, jeśli opierać się będzie na wartościach, które towarzyszyły Polsce podczas wejścia do Wspólnoty – podkreślił wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

– Chcemy, żeby Europa wróciła do korzeni chrześcijańskich, żeby przestała walczyć ze swoim największym dziedzictwem, które zawsze powodowało, że Europa była motorem napędowym gospodarczym, innowacyjnym całego świata. Po drugie, bardzo zależy nam na tym, aby Europa znów – tak jak się umawialiśmy – była miejscem swobodnego przepływu gospodarczego i równych zasad dla wszystkich państw – zaznaczył Patryk Jaki.

Europa potrzebuje Polski, a Kościół w Europie potrzebuje wiary Polaków – słowa Papieża Polaka św. Jana Pawła II przypomniał dziś przy okazji 15. rocznicy przystąpienia Polski do UE przewodniczący KEP ks. abp Stanisław Gądecki.

– Pozostaje życzyć, aby państwa członkowskie powróciły do źródła swoich wartości chrześcijańskich. Jeśli pragną rzeczywistego rozwoju opartego na trwałych wartościach i trwałych fundamentach, a nie takiego, który opiera się wyłącznie na kruchej podstawie gospodarki i finansów, które prowadzą zazwyczaj do konfliktu interesów – wskazał ks. abp Stanisław Gądecki.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl