Polscy księża pojadą do byłego obozu śmierci Dachau w 75. rocznicę wyzwolenia miejsca kaźni

29 kwietnia polscy księża wyruszą do byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Dachau. 29 kwietnia przypada 75. rocznica wyzwolenia tego miejsca kaźni.

Uroczystość 75. rocznicy wyzwolenia obozu w Dachau jest okazją do modlitwy oraz oddania czci pomordowanym tam polskim duchownym. W Dachau więziono blisko 1800 polskich kapłanów. Połowa z nich poniosła śmierć w obozie.

„Oddali życie za Jezusa i za nas” – podkreślił ks. prał. Jarosław Mrówczyński, zastępca sekretarza generalnego Episkopatu Polski.

Ks. Jarosław Mrówczyński poinformował, że pielgrzymkę duchowieństwa do byłego obozu Dachau organizuje Polska Misja Katolicka w Niemczech przy wsparciu Kościoła katolickiego w Niemczech.

„Nasza pielgrzymka i polsko-niemieckie obchody kościelne będą częścią niemieckich obchodów państwowych. Księża z Polski włączą się w obchody w dniu wyzwolenia obozu, czyli 29 kwietnia” – wyjaśnił kapłan.

Zastępca sekretarza generalnego Episkopatu Polski podkreślił, że 29 kwietnia obchodzony jest również Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.

„W Dachau będziemy modlić się za pomordowanych duchownych, dziękować za ich niezłomną wiarę i świadectwo życia. Pamięć o pomordowanych jest przestrogą na przyszłość, która skłania do modlitwy o pokój i pojednanie między narodami” – mówił ks. Jarosław Mrówczyński.

Ksiądz prałat dodał, że kapłani są szczególnie powołani do tego, by kultywować pamięć o swoich poprzednikach, którzy byli nieludzko traktowani w niemieckim obozie koncentracyjnym i tam zamordowani.

Ks. Jarosław Mrówczyński stwierdził również, że zamordowani w Dachau duchowni są wzorem do naśladowania dla obecnych i przyszłych kapłanów.

 „Możemy uczyć się od nich ofiarności, miłości do Jezusa i bliźnich, wierności powołaniu i trwania przy krzyżu Chrystusowym. Są także dowodem na to, jak wielka siła płynie z modlitwy. Więzieni i pomordowani kapłani świadczą, że siła ducha, której źródłem jest sakrament kapłaństwa, może pokonać nieludzkie warunki, bicie, poniżanie, tortury, głód i strach przed egzekucją, która mogła nastąpić w każdej chwili” – zauważył.

Zastępca sekretarza generalnego Episkopatu Polski zaakcentował, że kapłani w Dachau potajemnie sprawowali sakramenty i wzajemnie prowadzili dla siebie rekolekcje, w których istotnym elementem była droga krzyżowa Chrystusa.

„Tak wiernie przeżywana posługa kapłańska jest źródłem łask dla kolejnych pokoleń księży” – ­­dodał.

Obóz w Dachau jest symbolem męczeństwa polskich kapłanów w czasie II wojny światowej. Niemcy zesłali tam łącznie 2794 duchownych, w tym 1773 z Polski. W Dachau zamordowano 868 duchownych z naszej ojczyzny. Eksterminacja księży biskupów, księży i zakonników w Dachau była częścią planu niszczenia Kościoła.

BP KEP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl