fot. flickr.com

Polsce grozi największa od 50 lat susza

Susza w ostatnich latach zniszczyła rolnikom wiele upraw. Wszystko wskazuje na to, że również i ten rok będzie dla rolników wyzwaniem. Według prognoz grozi nam susza i to największa od 50 lat.

Rolnikom susza we znaki dała się nie tylko w zeszłym roku, ale i dwa lata temu. Ministerstwo Rolnictwa uruchomiło pomoc suszową. Jak mówił szef resortu Jan Krzysztof Ardanowski – na początek było to aż pół miliarda złotych.

– Ja przypomnę, że w 2015 roku to była cała kwota, jaką rolnicy dostali, a susza byłą również ogromna – wskazał minister.

Potem decyzją rządu dokładano kolejne transze środków. W tym roku, choć do lata jeszcze daleko, prognozy już niepokoją. Wszystko wskazuje na to, że znów dotknie nas susza i to największa od 50 lat.

– Nawet na Żuławach, które do tej pory nie znały takiego zjawiska, musimy dbać o to, żeby zatrzymać tam tę wodę – powiedział Bogusław Pinkiewicz z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Gdańsku.

Żeby jednak cokolwiek robić, należy mieć pieniądze. By je pozyskać, przedstawiony został strategiczny plan zapobiegania skutkom suszy. Jego konsultacje zakończyły się w ostatnich dniach.

– Teraz projekt tego planu zostanie przyjęty i będzie wdrażany – mówił Bogusław Pinkiewicz.

Skuteczna walka z suszą to także odpowiednia melioracja. Propozycję w tej kwestii posiada Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która rozpoczyna  nabór do programu, który dedykowany jest tylko dla rolników.

– Mogą budować ujęcia, czyli budować studnie, zbiorniki wodne, zbiorniki retencyjne. Jakieś zbiorniki na gromadzenie wody – akcentował Krzysztof Gałaszkiewicz dyrektor regionalnego oddziału ARiMR w Lublinie.

Budować i modernizować już istniejące w gospodarstwach urządzenia nawadniające. Już niedługo ruszy pierwszy z trzech naborów.

– Pod koniec lutego będą przyjmowane wnioski z modernizacji gospodarstw rolnych dotyczące nawodnień – podkreślił Krzysztof Gałaszkiewicz.

Pomoc może wynieść nawet 100 tys. zł. Mogą się o nią ubiegać rolnicy, posiadający grunty do 300 ha.

TV Trwam News

drukuj