Do ARiMR można od dzisiaj składać wnioski o pomoc suszową

Tysiąc złotych za każdy zniszczony przez suszę hektar upraw. Tyle pieniędzy dostaną rolnicy, którzy stracili więcej niż 70 procent plonów. Wnioski o pomoc suszową można składać do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 14 września.

 800 milionów złotych – co najmniej tyle pieniędzy zabezpieczono w budżecie państwa dla gospodarzy, którzy ucierpieli z powodu tegorocznej suszy.

 – Ta pomoc, która będzie skierowana do rolników między 14 a 28 września, dotyczy tych rolników, w których gospodarstwach wystąpiła szkoda w uprawie powyżej 70 procent – tłumaczy Lidia Czechak, zastępca dyrektora wielkopolskiego oddziału ARiMR.

Stawka pomocy to 1000 złotych za każdy zniszczony przez suszę hektar upraw. W pierwszej kolejności pomoc trafi do tych rolników, którzy stracili więcej niż 70 procent plonów.

 – Jeżeli chodzi o kolejny nabór, który jeszcze nie wiemy, kiedy zostanie przez ministerstwo ogłoszony, to stawka w tym zakresie zostanie ustalona dopiero wtedy, kiedy wszystkie komisje zakończą szacowanie strat – wyjaśnia Karolina Kwapisiewicz- Smoleń z wielkopolskiego oddziału ARiMR.

Gospodarze wnioski składają do biur powiatowych agencji.  Formularz wniosku dostępny jest na stronie internetowej ARiMR [zobacz].

Mniej pieniędzy dostaną ci gospodarze, którzy nie ubezpieczyli swoich upraw, ale i dla nich przewidziano rekompensaty.

 – Faktycznie, od kilku już lat w ten sposób są regulowane przepisy w tym zakresie, że stawka płatności maleje o 50 procent w sytuacji, kiedy rolnik nie ma ubezpieczonych przynajmniej połowy gruntów, na której prowadzi produkcję roślinną – podkreśla Karolina Kwapisiewicz- Smoleń.

 Rolnicy mogą ubiegać się też o preferencyjne kredyty na wznowienie produkcji.

 TV Trwam News/RIRM

drukuj