fot. Paweł Palembas

W Polsce ciepło ale deszczowo; możliwe burze

Jak informuje IMGW, nad Europą Południową i Morzem Norweskim pogodę kształtują wyże z centrami nad Morzem Czarnym, Włochami i Grenlandią. Pozostałe obszary kontynentu są pod wpływem niżów z frontami atmosferycznymi.

Północ Polski znajdzie się na skraju niżu, którego ośrodek przemieści się znad Finlandii nad północno-zachodnią Rosję, w jego zasięgu będzie północ i centrum Polski, a front chłodny będzie się przemieszczał w głąb kraju. Jedynie południowy wschód Polski pozostanie pod wpływem wyżu z centrum nad Morzem Czarnym. Polska będzie w ciepłym powietrzu polarno-morskim, za frontem nad północ i wschód Polski napłynie nieco chłodniejsza masa powietrza.

Ciśnienie w południe, w Warszawie, wyniesie 1000 hPa i będzie się wahać.

W poniedziałek zachmurzenie przeważnie umiarkowane i duże, przelotne opady deszczu, po południu miejscami burze. W czasie burz prognozowana wysokość opadów do 15 mm, lokalnie możliwy grad. Jedynie na południowym wschodzie zachmurzenie małe i umiarkowane, bez opadów. Temperatura maksymalna od 21 st. na północy do 27 st. w centrum i 30 st. na południowym zachodzie. Na wybrzeżu miejscami 19 st. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

W nocy zachmurzenie umiarkowane, w południowo-wschodniej połowie kraju miejscami wzrastające do dużego i przelotne opady deszczu oraz burze. Prognozowana wysokość opadu w czasie burz do 20 mm. Na północy miejscami mgła ograniczająca widzialność do 300 m. Temperatura minimalna od 8 st. na północy do 14 st. w centrum i 16 st. na południowym zachodzie. Wiatr przeważnie słaby, zmienny, nad morzem miejscami umiarkowany i porywisty, północny. W rejonach burz porywy wiatru do 65 km/h.

PAP/RIRM

drukuj