Longin Komołowski -Prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" oraz Helena Miziniak -wiceprezes Rady Polonii Świata (fot.PAP)

Polonia zaniepokojona działaniem MSZ

Zdecydowany protest przeciwko naruszaniu praw człowieka i dyskryminowaniu Polaków na Białorusi, a także zasady finansowania programów polonijnych przez MSZ – to główne kwestie poruszane podczas IV Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy, który w niedzielę zakończył się w Pułtusku.

 

W uchwale przyjętej przez uczestników IV Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy czytamy– „z najwyższym niepokojem” przyjmujemy informacje o sposobie realizacji przez MSZ pomocy na rzecz Polaków za granicą.

 

Przedstawiciele Polonii zwrócili się do sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą oraz do senackiej Komisji Spraw Emigracji o „szczególne monitorowanie działań MSZ”  w tym zakresie.

 

„MSZ wspiera tylko wybrane inicjatywy, tylko wybrane podmioty. Z drugiej zaś strony obserwujemy przenoszenia środków, które były przeznaczone pierwotnie na rzecz podmiotów polskich na wschodzie, na zachodnie organizacje polonijne. To pokazuje zmianę priorytetów tego rządu, który jak nam posłom się wydaje, chce kupić zachodnie organizacje polonijne” – powiedział Poseł Artur Górski, członek sejmowej Komisji Łączności z Polakami.

MSZ zapewnia, że  w przyszłym roku proces przyznawania środków na projekty polonijne nie będzie już budził wątpliwości. Tymczasem posłowie przygotowują raport na temat strat jakie ponosi i poniesie Polonia. Ma on być gotowy w ciągu dwóch miesięcy.

 

RIRM/PAP
drukuj