fot. twitter.com

Polonia przed Pomnikiem Katyńskim w Jersey City uczciła pamięć ofiar sowieckiej zbrodni

Zgromadzona w niedzielę, w rocznicę zbrodni, przed Pomnikiem Katyńskim w Jersey City Polonia oddała hołd obywatelom II RP zamordowanym w lesie katyńskim przez NKWD. Podczas wystąpień wzywano do zachowania pamięci o zbrodni katyńskiej i jej ofiarach.

„Stoimy przy pomniku, który upamiętnia potworną zbrodnię na dwudziestu dwóch tysiącach polskich oficerów, wielkich patriotach. Przywiezieni do lasu katyńskiego zostali zamordowani strzałem w tył głowy i wrzuceni do zbiorowej mogiły. Niektórzy jeszcze żyli, ale razem ze wszystkimi zostali zalani wapnem, a potem przysypano ich ziemią i ukryto zbrodnię” – mówił w trakcie uroczystości przewodniczący Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych, Janusz Sporek.

W swym wystąpieniu skierowanym także do młodzieży z polskich szkół dokształcających przypomniał, że potworna masakra była ukrywana przez rządy sowieckiej Rosji i socjalistycznej Polski. Jak dodał, zbrodniczą likwidację polskiej inteligencji, polskich oficerów zaplanowano jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Zrealizowano ją w osiem miesięcy po wybuchu wojny.

„Kiedy odkryto, że w lesie katyńskim pogrzebanych zostało tysiące ciał, komunistyczna Rosja natychmiast oskarżyła o tę zbrodnię hitlerowskie Niemcy. Przyznała się do niej ponad 30 lat temu. Naszym obowiązkiem jest ciągle przypominać o zbrodni i czcić pamięć zamordowanych. Po to są pomniki, wszelkie symbole ludobójstwa na obywatelach Polski” – akcentował szef Komitetu.

Wyraził m.in. wdzięczność członkom Rady Miejskiej w Jersey City, którzy wsparli wysiłki Polonii o zachowanie monumentu, który miał być przeniesiony z obecnego prestiżowego miejsca przy Exchange Place. Nazwał nieżyjącego już twórcę pomnika prof. Andrzeja Pityńskiego „najwybitniejszym, genialnym polskim artystą-rzeźbiarzem na emigracji”. Scharakteryzował go jako wielkiego patriotę, którego rodzina ucierpiała z powodu sowieckiej nienawiści do Polaków.

Konsul RP w Nowym Jorku, Małgorzata Rejek-Radoń, odczytała list konsula generalnego, Adriana Kubickiego. Dziękował Polonii, że także w czasie pandemii pamięta o ważnych dla Polaków wydarzeniach, w tym bolesnych momentach polskiej historii jak zbrodnia katyńska i katastrofa smoleńska.

Pośród ok. 200 zebranych, którzy uczcili minutą ciszy pamięć ofiar zbrodni i twórcy pomnika, znaleźli się m.in. także weterani, przedstawiciele duchowieństwa, organizacji polonijnych. Przybyła członkini Rady Miejskiej w Jersey City Mira, Prinz-Arey, a także jej współpracownik Vernon Richardson. Uroczystości towarzyszył apel poległych, a także pieśni patriotyczne i religijne.

Pod monumentem złożono wieńce oraz wiązanki kwiatów.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl