Politycy PiS o wypowiedzi T. Grodzkiego nt. likwidacji szpitali: PO prezentuje program „zwijania państwa”

Wypowiedź marszałka Tomasza Grodzkiego o likwidacji szpitali wpisuje się w program Platformy Obywatelskiej, polegający na „zwijaniu państwa”. Podkreślają to politycy Prawa i Sprawiedliwości.

Marszałek Senatu z Platformy Obywatelskiej w sobotę był gościem Campusu Polska Przyszłości organizowanego przez prezydenta Warszawy. Podczas spotkania padło pytanie, jaki Tomasz Grodzki – jako lekarz – ma pomysł na uzdrowienie systemu ochrony zdrowia. Polityk odpowiedział, że powinniśmy wziąć przykład z Danii, która radykalnie zmniejszyła liczbę szpitali, co miało poprawić jakość usług medycznych.

W Polsce mamy obecnie prawie tysiąc szpitali, ale – jak ocenił Tomasz Grodzki – powinno być około 130 placówek na 40 milionów mieszkańców.

To są skandaliczne słowa – wskazał poseł PiS Jan Kanthak podczas konferencji przed Szpitalem Powiatowym w Rykach, który za czasów PO zlikwidowano. Po dojściu do władzy Zjednoczonej Prawicy przywrócono funkcjonowanie placówki.

– Było wiele zarzutów co do Campusu Polska Przyszłości, że nie pojawiają się tam propozycje programowe. Widzimy jednak, że one występują – zamykanie szpitali, „piłowanie” katolików to pomysły na Polskę przedstawiane przez Platformę Obywatelską. Znamy je z historii, ponieważ w czasach rządów PO w latach 2008-2014 zamknięto ok. tysiąca placówek pocztowych, 200 szkół podstawowych i około tysiąc szkół gimnazjalnych. To samo dotyczyło jednostek straży granicznej, o których dzisiaj bardzo często mówimy w związku z wojną hybrydową, którą wytoczył Alaksander Łukaszenka. To była polityka zwijania państwa – zaznaczył poseł Jan Kanthak.

Politycy PiS wskazują, że zapowiedzi likwidacji szpitali przyczyniłyby się do pogorszenia dostępu do ochrony zdrowia, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, ale także stanowiłoby zagrożenie dla bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków.

RIRM

drukuj