fot. PAP/Paweł Supernak

Policja ostrzega: Oszuści wyłudzają pieniądze pod pretekstem pomocy Ukrainie

Policja ostrzega przed oszustami, którzy wykorzystują sytuację na Ukrainie do wyłudzania pieniędzy. Zachęca jednocześnie do pomagania za pośrednictwem sprawdzonych stron internetowych.

Rosyjska inwazja na Ukrainę zagroziła bezpieczeństwu jej obywateli.  W związku z tym w Polsce organizowane są liczne akcje charytatywne i zbiórki. Niestety pojawili się oszuści, którzy wykorzystują otwarte serca Polaków. Podszywają się oni w internecie pod różne instytucje i w ten sposób chcą okraść swoje ofiary.

Mł. insp. Monika Chlebicz, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy, zachęciła do czujności i brania udziału w wiarygodnych zbiórkach.

– Proponujemy, żeby korzystać z informacji zamieszczonych na oficjalnych stronach instytucji państwowych czy też znanych i sprawdzonych wcześniej stowarzyszeń czy fundacji, które takie zbiórki organizują. Zawsze możemy w internecie sprawdzić, czy dana zbiórka jest prawdziwa, a niekoniecznie odpowiadać na każdy apel, który znajdziemy gdzieś w mediach społecznościowych czy w przestrzeni wirtualnej dlatego, że zawsze przy takich okazjach pojawiają się osoby nieuczciwe. Dlatego jeśli chcemy wesprzeć jakąś zbiórkę czy chcemy zanieść rzeczy, które wcześniej kupiliśmy do jakiegoś miejsca, gdzie ta zbiórka jest organizowana, to trzeba najpierw sprawdzić, czy to jest fundacja, instytucja, która tę pomoc spożytkuje w takim celu, w jakim ona została stworzona – mówiła mł. insp. Monika Chlebicz.

Policja zachęca do korzystania z rządowej strony [pomagamukrainie.gov.pl], gdzie można znaleźć listę zbiórek. W akcję pomocy Ukraińcom zaangażowany jest także Kościół, w tym Caritas Polska.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl