fot. pixabay.com

Policja: Okres przedświąteczny to czas żniw dla kieszonkowców

Komenda Stołeczna Policji apeluje do mieszkańców Warszawy o szczególną ostrożność podczas przedświątecznych zakupów. Funkcjonariusze przypominają, że to czas żniw dla kieszonkowców, którzy potrafią wyjąć portfel z kieszeni nawet na odległość.

Komenda Stołeczna Policji poinformowała w poniedziałek o zatrzymaniu dwóch podejrzanych o kradzież „kieszonkową” na Bazarze Szembeka na warszawskiej Pradze Południe. Zostali oni zatrzymani na gorącym uczynku, gdy wyjmowali starszemu mężczyźnie portfel z kurtki.

„Pokrzywdzony robił zakupy. Wtedy jeden ze sprawców za pomocą chwytaka sprężynowego wyjął pokrzywdzonemu portfel z kurtki i przekazał drugiemu mężczyźnie po czym w pośpiechu próbowali oddalić się z miejsca zdarzenia” – podał mł.asp Rafał Rutkowski. Chwytak zapewniał przestępcom możliwość penetrowania kieszeni ofiary bez zbliżania się do niej. Policja podała, że wcześniej podejrzani zachowywali się nerwowo, rozglądali się i obserwowali osoby robiące zakupy, co wzbudziło podejrzenia policyjnych wywiadowców.

„Podejrzenia okazały się słuszne i zaowocowały zatrzymaniem podejrzanych na gorącym uczynku oraz odzyskaniem portfela z zawartością ponad 800 złotych. Starszy mężczyzna o zajściu został poinformowany przez policjantów, był zdziwiony, że padł ofiarą przestępstwa” – przekazał mł.asp Rafał Rutkowski.

Mężczyźni w wieku 38 i 27 lat usłyszeli już zarzut kradzieży zuchwałej, której dokonali „wspólnie i w porozumieniu”. Obaj przyznali się do winy. Grozi im do 8 lat pozbawienia wolności.

Stołeczna policja apeluje do osób robiących zakupy przed świętami, by były szczególnie czujne i ostrożne.

„To również czas żniw dla kieszonkowców” – przestrzegają funkcjonariusze i dodają, że „wystarczy przestrzegać kilku zasad”, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Policja odradza zabieranie ze sobą dużych kwot pieniędzy, dodatkowych kart kredytowych oraz wartościowych przedmiotów.

„Jeżeli musimy zabrać gotówkę, warto podzielić ją na mniejsze kwoty i schować w kilku miejscach. To minimalizuje ryzyko utraty całej kwoty. Torebkę lub saszetkę z dokumentami i pieniędzmi należy trzymać zawsze zapiętą, przed sobą, aby mieć cały czas pod kontrolą co się z nią dzieje” – wskazują.

Policja podkreśla, że złą praktyką jest noszenie portfela w tylnej kieszeni spodni, albo zewnętrznej kieszeni płaszcza czy kurtki. KSP przypomina także, by nie przechowywać kluczy do mieszkania i dokumentów zawierających dane adresowe w jednym miejscu.

„Bądźmy czujni, interesujmy się tym, co się wokół nas dzieje. Złodzieje często sami tworzą tzw. sztuczny tłok, by ułatwić sobie kradzież” – powiedział mł.asp Rafał Rutkowski. Wspomniane przez funkcjonariuszy zasady bezpieczeństwa warto stosować podczas zakupów oraz podróżowania transportem zbiorowym.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl