fot. https://pixabay.com/

Polacy zapłacą mniej za prąd

Zapłacimy mniej za prąd. W regulacjach o Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, jakie przyjął Sejm, znalazły się zapisy o 5-procentowej obniżce dla gospodarstw domowych.

Do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego mają trafić aktywa węglowe, które do tej pory były kontrolowane przez inne spółki, m.in. PGE, Tauron i Eneę. Pozwoli to odciążyć państwowe przedsiębiorstwa włączone w transformację energetyczną. Unikną one kosztów, jakie zapłaciłyby np. za uprawnienia do emisji dwutlenku węgla. Obciążenia przejdą na Narodową Agencję Bezpieczeństwa Energetycznego, a ta ma otrzymać gwarancje finansowe od Skarbu Państwa sięgające 70 mld złotych.

Jednocześnie w regulacjach znalazły się zapisy o 5-procentowej obniżce cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Obniżka obejmuje tych, którzy już teraz korzystają na zamrożeniu taryf w ramach przydzielonych im limitów.

Nadpłata, jaką zapłacili już odbiorcy, będzie rozliczona w najbliższym okresie rozliczeniowym.

Posłowie w ustawie o Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego znaleźli też miejsce na zapisy o deregulacji prawa budowlanego.

– Między innymi przy budowie przydomowych schronów, przy domach powyżej 70 m kwadratowych – tłumaczył w trakcie prac w Sejmie wiceminister rozwoju, Piotr Uściński.

Budynki będzie można wznosić bez pozwolenia na budowę. Przepisy wskazują, że budowę takiego domu będzie można rozpocząć niemal od razu po przesłaniu do urzędu zgłoszenia oraz zawiadomienia nadzoru budowlanego. Pozostaje obowiązek ustanowienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy.

Uproszczone zgłoszenie obejmuje wyłącznie domy wolnostojące o maksymalnie dwóch kondygnacjach, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na jakich zostały zaprojektowane, a ich budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl