PAP/Łukasz Gągulski

Polacy pozytywnie oceniają pracę rządu i prezydenta w walce z koronawirusem

Polacy pozytywnie oceniają pracę rządu i szefa państwa polskiego wobec epidemii koronawirusa. Andrzej Duda jest najlepiej ocenianym kandydatem w zbliżających się wyborach prezydenckich.

Według najnowszego sondażu Kantar 45 proc. Polaków jest zadowolonych z dotychczasowej pracy prezydenta Andrzeja Dudy. Niemal tyle samo osób –  44 proc. badanych –  pozytywnie ocenia pracę premiera Mateusza Morawieckiego.

Z badań przeprowadzonych przez CBOS wynika natomiast, że Andrzej Duda cały czas utrzymuje poparcie w obecnej kampanii prezydenckiej na takim samym poziomie. W tym miesiącu, podobnie jak w lutym, wynosi ono 50 proc. Coraz mniej Polaków popiera natomiast kandydatkę Koalicji Obywatelskiej Małgorzatę Kidawę-Błońską. Jej poparcie spadło w tym miesiącu z 20 proc. do zaledwie 15 proc.

Duże znaczenie ma tutaj epidemia koronawirusa – zaznaczył prezes Instytutu Globalizacji dr Tomasz Teluk.

– Nie widać ze strony polityków opozycji jakiejkolwiek chęci pomocy państwu polskiemu, tylko jest takie czekanie na potknięcie się, czy wręcz agresywne ataki na premiera Morawieckiego czy na prezydenta Dudę – powiedział dr Tomasz Teluk.

Epidemia będzie miała istotny wpływ na wysokość poparcia poszczególnych kandydatów na prezydenta – podkreślił politolog prof. Mieczysław Ryba.

– Tylko o tym się mówi, tylko to jest zasadniczo wykładnią tego, jak się ocenia rząd i jak się ocenia działaczy opozycyjnych – wskazał prof. Mieczysław Ryba.

Już teraz z badań przeprowadzonych dla portalu wPolityce.pl wynika, że aż 71 proc. Polaków pozytywnie ocenia działania Prawa i Sprawiedliwości wobec epidemii koronawirusa.

– Największe błędy popełnia tutaj Platforma. Co ciekawe, bardziej racjonalnie zachowuje się nawet Lewica, mówiąc o tym, że te badania powinny być wykonywane na zlecenie lekarza. Platforma mówi o jakichś badaniach przesiewowych, które świat lekarski wyśmiewa, tego nie stosuje się nigdzie. Tyle w całym pewnie świecie nie ma testów, po za tym, trzeba by je robić na okrągło, bo pamiętajmy o tym, że dzisiaj zrobiony test za pięć dni jest już nieaktualny – akcentował prof. Mieczysław Ryba.

Według sondażu IBRIS ministrowi zdrowia Łukaszowi Szumowskiemu ufa 41 proc. respondentów.

– Rząd dość sprawnie radzi sobie z pandemią, można nawet powiedzieć, że wyprzedził większość krajów europejskich w stosowaniu radykalnych środków (…). Też bardzo dobra polityka informacyjna, regularnie zwoływane konferencje prasowe, komunikaty ze strony służb publicznych powodują, że obywatele czują się bardziej bezpiecznie – ocenił dr Tomasz Teluk.

Eksperci wskazują, że epidemia koronawirusa może wpływać na gwałtowne zmiany poparcia wobec poszczególnych partii politycznych i ich kandydatów na prezydenta. Jeżeli działania rządu wobec epidemii okażą się skuteczne, obecny prezydent Andrzej Duda może liczyć na wzrost poparcia.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl