Pokaz musztry i pojedynek strzelecki w Szubinie z kujawsko-pomorską Brygadą Obrony Terytorialnej

Z okazji Dnia Weterana, obchodzonego 29 maja, przedstawiciele 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej wraz z dowódcą, płk Krzysztofem Stańczykiem, odwiedzili klasę wojskową przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. prof. Emila Chroboczka w Szubinie. Spotkanie miało charakter informacyjno-zapoznawczy. Nie zabrakło na nim wojskowych akcentów.

Szkoła, znana w regionie ze swoich osiągnięć w zakresie strzelectwa, zaprezentowała m.in. materiał filmowy obrazujący działania klasy w terenie, pokaz musztry oraz rozkładania i składania broni na czas.

Przedstawiciele 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT informowali o możliwościach rozwoju w ramach Terytorialnej Służby Wojskowej. Zwracali uwagę na innowacyjne metody i narzędzia szkoleniowe, np. wykorzystanie potencjału byłych żołnierzy wojsk specjalnych. Przekonywali, że szkolenie w WOT to nauka praktycznych umiejętności niezbędnych nie tylko na współczesnym polu walki, ale przydatnych też w codziennym życiu i pracy, jak np. udzielanie pierwszej pomocy  czy kursy operatorów maszyn.

Dowódca 8 Kujawsko-Pomorskiej  Brygady Obrony Terytorialnej pogratulował zarówno uczniom jak i mjr. rez. Jarosławowi Odrobińskiemu, nauczycielowi edukacji wojskowej w ZS w Szubinie, siły charakteru oraz rozumienia potrzeby pielęgnowania w młodych ludziach walecznego, wojskowego ducha, który – jak powiedział – jest „kształtowany tak, by w przyszłości bronić lokalnej społeczności: mieszkańców Szubina i okolic”.

Po wystąpieniu, przedstawiciele Brygady formującej się od stycznia w Województwie Kujawsko-Pomorskim, zostali zaproszeni na zajęcia na szkolnej strzelnicy. Podczas nich, ramię w ramię z uczniami, brali udział w strzeleckiej rywalizacji.

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem uczniów. Zostali zapewnieni, że niezależnie od tego, jaki plan mają na swoje życie,  znajdą swoje miejsce w WOT tuż obok osób pracujących, specjalistów z różnych dziedzin, jak również poszukujących zatrudnienia. Obrona Terytorialna to miejsce zarówno dla młodych, energicznych oraz nieco starszych, z dużym doświadczenie życiowym i zawodowym.

8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej prowadzi obecnie nabór do służby w Terytorialnej Służbie Wojskowej w toruńskim batalionie. W tym roku w ramach szkoleń podstawowych i wyrównawczych przeszkolonych ma zostać około 400 żołnierzy. Na chwilę obecną wnioski o przyjęcie do służby złożyło ponad 300 chętnych. Cykl szkoleń rozpocznie się w połowie września i zakończony będzie uroczystą przysięgą wojskową.

Milena Kmiecik/RIRM

drukuj