fot. pixabay.com

Podsumowanie Western Balkans Summit

W stolicy Bułgarii zakończył się szczyt poświęcony problematyce Bałkanów Zachodnich. Wydarzenie organizowane było m.in. we współpracy z posłami do Parlamentu Europejskiego z frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Padły słowa ważne dla Polski, np. w kontekście realizacji Inicjatywy Trójmorza oraz problemu rozszerzenia Unii.

Podczas trzydniowego szczytu prelegenci skupili się m.in. na polityce rozszerzenia Unii Europejskiej czy infrastrukturze łączącej Unię z Bałkanami Zachodnimi. Negocjacje akcesyjne ze Wspólnotą rozpoczęła jakiś czas temu Czarnogóra, ale nie tylko, bo Serbia również prowadzi rozmowy z brukselskimi politykami.

W bułgarskiej stolicy wskazywano, że po pozytywnej ocenie Komisji Europejskiej oczekuje się, że Rada Europejska wkrótce przyzna Bośni i Hercegowinie status państwa kandydującego. Polską delegację grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów reprezentowali w Sofii były wiceprzewodniczący PE, europoseł Ryszard Czarnecki, oraz koordynator EKR w Komisji Budżetowej, eurodeputowany Bogdan Rzońca.

Według Ryszarda Czarneckiego był to ważny szczyt, gdyż pokazał jedność celów krajów takich jak Polska z Grupy Wyszehradzkiej z innymi państwami, także Bałkanów Zachodnich

– Chodzi o to, aby działać wspólnie, tam gdzie można, nie dać manipulować nami krajom, które są od nas większe i bogatsze, z dłuższą historią w UE (jak chociażby Niemcy i Francja). Myślę, że to jest w interesie wszystkich krajów Europy Środkowo-Wschodniej i Europy Południowo-Wschodniej, a więc tzw. nowej Unii – powiedział europoseł Ryszard Czarnecki.

Bogdan Rzońca odniósł się w Sofii do sprawy infrastruktury Trójmorza

– Jest to świetnie uzupełniający Unię Europejską projekt. Cieszący się tu, na Bałkanach, wielkim zainteresowaniem z uwagi na udział w nim Bułgarii, Słowenii i Chorwacji ­- podkreślał Bogdan Rzońca.

Western Balkans Summit jest kontynuacją rozmów polityków z frakcji EKR w Parlamencie Europejskim.

Dawid Nahajowski/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl